Zlato zůstane v Evropě

Už dvě úvodní čtvrtfinále rozhodla o tom, že zlatý pohár mistrů světa zůstane nadále v Evropě. Vypadli totiž oba jihoamerické týmy – Uruguay i největší favorit šampionátu Brazílie, která získala nejprestižnější trofej naposledy v roce 2002 v Japonsku a Korejské republice. Od té doby je v držení Evropanů, postupně pohár zvedli nad hlavu Italové (2006 v Německu), Španělé (2010 v Jihoafrické republice) a Němci (2014 v Brazílii).

Uruguay se musela ve čtvrtfinále s Francií obejít bez zraněného elitního útočníka Edinsona Cavaniho a tím citelně utrpěla její ofenzíva, protože jeho parťák Luis Suárez zůstal na hrotu osamocený a k vážnějšímu ohrožení branky se prakticky nedostal.  Jihoameričany potopila i hrubka dlouholeté brankářské „jedničky“ Muslery, kterému propadla mezi rukavicemi nepříliš prudká střela Griezmanna ze střední vzdálenosti. Francouzi se tak lacino dostali do dvoubrankového vedení, které si již s přehledem pohlídali. Brazilci také museli dotahovat dvoubrankový náskok Belgičanů a hlavně ve druhé půli i po příchodu tří nových hráčů dostali „Rudé ďábly“ pod trvalý tlak, vytvořili si i několik výborných šancí, ale proměnili jen jedinou. Na kontaktní gól střídajícího Renata Augusta však už Neymar a spol. nenavázali… Následovali na cestě domů další papírové favority – obhájce titulu Němce, vicemistry světa Argentince či tradičně silný pyrenejský tandem Španělsko-Portugalsko…

Ze čtyř aspirantů na světový titul ho dva již v minulosti získali, svorně když sami turnaj pořádali – Anglie v roce 1966 a Francie v roce 1998. Dvojice Belgie-Chorvatsko si nikdy ani finále nezahrála, maximem pro oba týmy je účast v semifinále. „Rudí ďáblové“ se do něj probojovali na šampionátu v roce 1986 v Mexiku, Chorvaté přivezli bronz z Francie 1998. Není proto divu, že ve všech zemích zavládla z ruského postupového tažení reprezentačních celků obrovská euforie, vždyť i anglická kolébka fotbalu došla takhle daleko naposledy v Itálii 1990!

Pouze Francouzi z této elitní společnosti co do úspěšnosti vybočují, protože si zahráli ve finále proti Itálii na MS 2006 v Německu, v němž prohráli až po penaltovém rozstřelu. Mají také ve sbírce kromě světového primátu i ten kontinentální z EURO 2000, které společně uspořádaly Belgie a Nizozemsko. Svěřenci trenéra Didiera Deschampse si zahráli evropské finále i před dvěma lety, kdy šampionát hostila doma Francie, ale překvapivě v něm v prodloužení podlehli Portugalcům.