Ve Wembley bez kapitána Dočkala

České reprezentaci bude v úvodním utkání kvalifikace EURO 2020 proti Anglii ve Wembley a nejspíš i v úterní přípravě doma proti Brazílii chybět kapitán Bořek Dočkal. Třicetiletý záložník nestihl doléčit zranění lýtkového svalu, kvůli kterému chyběl v sestavě Sparty i v posledním ligovém utkání s Olomoucí. V pondělí dorazil na sraz reprezentace v Praze zraněný, a přestože dělal s lékaři maximum, aby se stihl dát do pátečního utkání do pořádku, zdravotní problém se mu nepovedlo překonat. Kvůli zranění už v úterý vypadla z národního mužstva další opora brankář Tomáš Vaclík.

Věřili jsme tomu, že se Bořek dá do pořádku, ale bohužel se tak nestalo. Ve středu na tréninku jsme se rozhodli po dohodě s ním a s lékaři, že nebude nominovaný. Bořek říkal, že to není dobré, že to raději necháme být, abychom mu ještě víc neublížili. Zdravotní stav se za ty tři dny asi rapidně nezlepší, aby mohl jít na Brazílii. Myslím, že ne,"shrnuje trenér Jaroslav Šilhavý a dodává: "Bořek projevil přání tady zůstat a jet s námi. Být s hráči pohromadě. Stejně tak Vaclík, který musel odjet do Sevilly, ale pokud mu to klub umožní, přiletí kluky povzbudit. Vypovídá to hodně o týmu, že tu hráči chtějí u toho být, byť třeba nebudou hrát."  

Dočkal se stal kapitánem vloni v říjnu poté, co reprezentaci převzal trenér Jaroslav Šilhavý. V týmu se ujal vůdčí role a v následných čtyřech zápasech chyběl jen tři minuty. Tři z těchto čtyř utkání čeští reprezentanti vyhráli. Kouč věří, že tým s Dočkalovou absencí vypořádá. "Samozřejmě pro každý tým je nepříjemné, když vám vypadnou dva klíčoví hráči. Nicméně kádr je dostatečně široký. Nastoupí jiní a věřím, že je zvládnou zastoupit.  
Bořek přišel jako lídr týmu, bude nám chybět i jeho kreativita, klid na hřišti. Bral to na sebe. Ale věřím, že týmovým výkonem dokážeme jeho přednosti nahradit," říká.  

V sestavě proti Anglii zřejmě Dočkala nahradí zastupující kapitán záložník Vladimír Darida, který před pár dny doléčil zranění a za berlínskou Herthu za poslední více než měsíc odehrál jen čtyři minuty.  Je však přesvědčen, že by zápas zvládl. "Věřím, že tím, že už jsem nějaké zápasy odehrál a mám zkušenosti, dokážu nahradit i to, že zápasové vytížení není takové, jak bych si představoval. Fyzicky se ale cítím velmi dobře a věřím, že to zvládnu.  
Všichni víme, že Bořek dokáže dělat rozdíly ve finální fázi, budou nám chybět jeho konstruktivní přihrávky. Ale doufám, že jako tým ho dokážeme nahradit a zápas zvládneme," konstatuje odhodlaně.