V Polsku startuje EURO „jedenadvacítek“

V pátek začne v Polsku mistrovství Evropy hráčů do 21 let, na němž poprvé v historii startuje dvanáct týmů. Mezi účastníky nechybí ani český celek, který se chce poprat o postup do semifinále, přestože je podle papírových prognóz třetím největším outsiderem turnaje a v základní skupině narazí mimo jiné na hlavního favorita na zlato Německo. Titul obhajují z posledního šampionátu této věkové kategorie, který se před dvěma lety uskutečnil v Česku, fotbalisté Švédska.

Český celek se ocitl v asi nejsilnější skupině C. Do šampionátu vstoupí 18. června zápasem s Německem, 21. června narazí na Itálii a 24. června na Dánsko. Všechny své zápasy odehrají "Lvíčata" na stadionu v Tychách nedaleko hranic. Německo s Dánskem měli mladíci ve skupině i předloni, kdy na domácí půdě neprošli ze skupiny. Semifinále si naposledy Češi zahráli v roce 2011 v Dánsku, vrcholem je zlato z roku 2002 ve Švýcarsku.

Na letošním rozšířeném šampionátu se postupový klíč zpřísnil. Dvanáct týmů je rozděleno do tří skupin a do semifinále se kvalifikují jen vítězové, které doplní nejlepší celek z druhých míst. Skupinu A tvoří Anglie, Švédsko, Slovensko a domácí Polsko, v "béčku" pak startují Španělsko, Portugalsko, Srbsko a Makedonie. Hraje se na šesti stadionech, finále je na programu 30. června v Krakově.

"Chceme si dávat postupné cíle. Tím hlavním bylo, že jsme se dokázali přes těžkou kvalifikační skupinu do této společnosti dostat. Nechceme být v Polsku jen do počtu a budeme chtít na výkony a výsledky z kvalifikace navázat. Naše skupina asi mluví za všechno, rozhodně nás čeká ta nejtěžší prověrka. Je pro nás velkou motivací poprat se o postup," říká český trenér Vítězslav Lavička.

Předloňský titul z Prahy obhajují Švédové, ale favoritem šampionátu jsou Němci. Naopak Čechy bookmakeři považují za outsidera skupiny s kurzem na vítězství v turnaji 22:1. "Pro nás bude velká motivace, abychom papírové předpoklady pozměnili a udělali dobrý výsledek. Z mého pohledu je favoritem turnaje Německo, které v kvalifikaci neztratilo ani bod. A mezi favority budou patřit i Španělé," dodává kouč.

Právě Španělé mají ve svém kádru nejvíce zvučných jmen. Na EURO nasadí vítěze Ligy mistrů s Realem Madrid a střelce finálové branky Marca Asensia, hráče Atlética Madrid Saúla Ňígueze nebo obránce londýnského Arsenalu Héctora Bellerína. Němci zase mají ve svém středu například záložníka Schalke Maxe Meyera nebo čerstvou posilu Bayernu Mnichov Sergeho Gnabryho.

Portugalec Renato Sanches zaujal už vloni na ME reprezentačních A-týmů a Italové zase budou spoléhat na brankáře AC Milán Gianluigiho Donnarummu. I český tým má v kádru hráče, kteří už nastoupili za "áčko". Hlavní hvězdou je útočník Patrik Schick, jenž se stal s deseti góly nejlepším střelcem kvalifikace a usiluje o něj Juventus Turín. Další talenti mohou na šampionátu teprve zazářit a říct si o zvučné angažmá. Na EURO bude UEFA pokračovat v testování čtvrtého střídání, které budou moci týmy využít v případném prodloužení.

Program EURO hráčů do 21 let v Polsku:

Skupina A:
Pátek 16. června: Švédsko - Anglie (18:00, Kielce), Polsko - Slovensko (20:45, Lublin),
pondělí 19. června: Slovensko - Anglie (18:00, Kielce), Polsko - Švédsko (20:45, Lublin),
čtvrtek 22. června: Slovensko - Švédsko (20:45, Lublin), Anglie - Polsko (20:45, Kielce).
Skupina B:
Sobota 17. června: Portugalsko - Srbsko (18:00, Bydhošť), Španělsko - Makedonie (20:45, Gdyně),
úterý 20. června: Srbsko - Makedonie (18:00, Bydhošť), Portugalsko - Španělsko (20:45, Gdyně),
pátek 23. června: Srbsko - Španělsko (20:45, Bydhošť), Makedonie - Portugalsko (20:45, Gdyně).
Skupina C:
Neděle 18. června: Německo - ČESKO (18:00, Tychy), Dánsko - Itálie (20:45, Krakov),
středa 21. června: ČESKO - Itálie (18:00, Tychy), Německo - Dánsko (20:45, Krakov),
sobota 24. června: ČESKO - Dánsko (20:45, Tychy), Itálie - Německo (20:45, Krakov).

Semifinále:
Úterý 27. června: 1A - 2B/2C/1C (18:00, Tychy), 1B - 2A/1C (21:00, Krakov).

Finále:
Pátek 30. června: 20:45, Krakov.