V březnu opět na Ostrovy?

Čeští fotbalisté navzdory výhře 2:0 nad Estonskem v závěru kvalifikační skupiny budou při pátečním losu play off o postup na mistrovství světa 2022 mezi nenasazenými týmy a v semifinále nastoupí na soupeřově hřišti. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého si mohou zopakovat souboj z kvalifikace proti Walesu, narazit mohou i na Portugalsko, Skotsko, Rusko, Švédsko či Itálii, která je úřadujícím evropským šampionem.

Účast v play off měli reprezentanti jistou už od minulého víkendu. Nakonec zůstali na třetí příčce a budou mezi šesticí nenasazených. Do play off se dostali coby jeden ze dvou vítězů skupin Ligy národů, kteří doprovodili desítku týmů z druhých míst v kvalifikaci. Vedle Česka tak postoupilo rovněž Rakousko, dalšími nenasazenými celky jsou Turecko, Polsko, Severní Makedonie a Ukrajina. Čeští trenéři nepovažují venkovní utkání za nepřekonatelnou nevýhodu. „Třeba na EURO 2020 jsme hráli s domácím Skotskem a zvládli jsme to. Spíš než o venkovním nebo domácím prostředí to bude o soupeři, kterého dostaneme. To bude z hlediska šancí důležitější,“ říká asistent trenéra Jiří Chytrý, jenž zastoupil hlavního kouče Jaroslava Šilhavého, který má COVID-19, a dodává: „Osobně bych preferoval, kdybychom dostali znovu Wales nebo Skotsko. Máme s nimi zkušenost, i tu pozitivní, že bychom to mohli zvládnout. Navíc o nich máme informace, takže příprava by byla snazší. Kluci si na to sáhli a přesvědčili se v těch zápasech, že na to mají. Mohlo by to hrát psychologickou roli a pomoci.“

Play off se uskuteční 24. a 29. března, los je na programu v pátek 26. listopadu v Curychu. Dvanáctka mužstev bude rozdělena do tří „pavouků“ pro čtyřech týmech, které se vyřazovacím systémem utkají v semifinále a finále. Celkem tak vzejdou zbylí tři evropští účastníci světového šampionátu, kteří se připojí k 10 vítězům kvalifikačních skupin. Hrát se bude vždy jen na jedno utkání, a zatímco v semifinále budou mít výhodu domácího prostředí nasazené týmy, pořadatele finále určí los. Český národní tým si v samostatné historii zahraje baráž o mistrovství světa potřetí a poprvé od roku 2005. Tehdy po dvou výhrách 1:0 vyřadil Norsko a vybojoval dosud jedinou účast na světovém šampionátu od rozdělení federace.

 Přehled účastníků play off:

    Nasazené týmy: Portugalsko, Skotsko, Itálie, Rusko, Švédsko, Wales.

    Nenasazené týmy: Turecko, Polsko, Severní Makedonie, Ukrajina, Rakousko, ČESKO.

    Postupující na MS z 1. míst: Anglie, Belgie, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko.