Trojlístek ve dvou bodech

Pouhý půltucet kol v jarní části nejvyšší soutěže stačil k tomu, aby se zahustila situace na obou pólech tabulky. Mistrovská Plzeň, která nečekaně suverénně kráčela za obhajobou, si marnotratně bodově počínala už v závěru podzimu, kde ji zřejmě doběhla kumulovaná únava i z Ligy mistrů. Jenže na jaře se překvapivě návrat do předchozích herních, a hlavně výsledkových kolejí zatím nekonal, takže byla sesazena z pozice lídra. Vystřídala ji Slavia, která si ale navzdory kvalitnímu a širokému kádru nasazuje dvě tváře. Doma je dominantní, takže žádný ze soupeřů si odtud neodvezl ani bodík. Na cizích hřištích zůstává hodně dlužná svým ambicím, ať trenér Trpišovský nasadí jakoukoliv sestavu.

Už v Pardubicích si červenobílí koledovali o klopýtnutí, kterému se už nevyhnuli ve dvou dalších vystoupeních. Na teplických Stínadlech pouze remízovali a v neděli na jihu Čech dokonce s Dynamem prohráli!

Z tandemu abonentů na titul se tak nyní stal trojlístek, který dělí jen dva body. Sparta zůstává sice pořád třetí, ale díky vítězné pětizápasové šňůře nevisí vytoužené hrozny pro ni zdaleka už tak nedostupně jako v podzimních pasážích této sezony. Pokud uspěje v sobotu v tradičně vyhrocené bitvě v Ostravě-Vítkovicích s Baníkem, může se posunout ještě výš, protože její rivalové na sebe narazí v Edenu. V základní části jsou po březnové reprezentační přestávce na programu ještě oba zbývající vzájemné duely – ve 27. kole v polovině dubna se uskuteční na Letné derby pražských „S“, v předposledním kole pak přivítá Sparta doma i Plzeň.

Také v podpalubí se vytvořil trojlístek nejvíc ohrožených týmů, kterých by se týkal, jak přímý sestup (poslední celek) o patro níž, tak baráž (předposlední a čtrnáctý) s druholigovými vyzývateli. Asi nejvíc bijí na poplach v Teplicích, kde v sobotu večer bezprostředně po prohraném zápase na Spartě odvolalo klubové vedení dosavadního kouče Jiřího Jarošíka, který v minulé sezoně zachránil Severočechům příslušnost mezi elitou až v baráži s Vlašimí. Nahradil ho podle očekávání Zdenko Frťala, dosavadní trenérský šéf teplické akademie, který má sice větší zkušenosti, ale protože se již zavřelo zimní přestupové okno, bude mít k dispozici v kabině stejný hráčský materiál. Ve Zlíně a v Pardubicích, ztrácejících jediný bod, svorně leští těšínské jablíčko, že bodově nepaběrkují jako tepličtí fotbalisté. Východočeši ale mají psychologicky navrch. Podařilo se jim dotáhnout několikabodovou ztrátu, opustit poslední příčku a na jaře hrají už na svém novém stadionu.

Na cílovou pásku této prvoligové sezony je ale ještě daleko, takže mohou klidně nastat ještě další veletoče, které nyní nikdo nepředpokládá. V dosavadním průběhu o ně nebyla nouze, spíš naopak.