Tomáš Rosický ukončil kariéru

Bývalý kapitán české reprezentace Tomáš Rosický v sedmatřiceti letech ukončil hráčskou kariéru. Trojnásobný vítěz ankety Fotbalista roku, který prošel angažmá ve Spartě, v Dortmundu a londýnském Arsenalu, to oficiálně oznámil na tiskové konferenci.

"Moje tělo dlouho říkalo, že už nechce pokračovat. Já to tahal vždy hlavou, i když to bylo i přes závit. Nyní mi ale vypnula i mysl a nemá cenu pokračovat. Teď už nemám na hřišti ani co nabídnout," říká na vysvětlenou „Rosa“ a dodává: "Nemám žádný zdravotní problém, je to čistě mé rozhodnutí. Přišel jsem na to, že to, co bych chtěl nabídnout, už nemohu."

Tomáš Rosický se vrátil do pražské Sparty loni v srpnu po deseti letech strávených v Arsenalu. Kvůli vleklým zdravotním potížím, které poznamenaly celou jeho slibně rozjetou kariéru, však nastoupil v nejvyšší soutěži k pouhým dvanácti zápasům, navíc převážně jen jako střídající hráč.

"Svůj návrat do Sparty jsem si představoval jinak, ale ani chviličku toho nelituji," přiznává. Zároveň plánuje, že bude na Letné pokračovat ve funkcionářské roli. "Fotbal mám strašně rád, takže je velmi dobrá šance, že ve Spartě budu pokračovat. O fotbale dost vím a mám co nabídnout. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Mám představu, jak by to mělo vypadat, ale také vím, že se toho musím hodně naučit. Mám nejblíže ke sportovnímu úseku, ale já se v klubu vždy zajímal o to, jak je klub řízený celkově. Ať to bylo v Arsenalu a Dortmundu," říká.

Odchovanec Kompresorů Praha svoji profesionální kariéru odstartoval ve Spartě. V květnu 1999 debutoval v první lize a v rudém dresu odehrál 42 ligových zápasů a vstřelil osm gólů, třikrát se Spartou slavil titul. V lednu 2001 přestoupil do Dortmundu za 449 milionů korun, což z něj tehdy učinilo nejdražšího fotbalistu české i německé ligy. V Borussii se později sešel s Janem Kollerem a spolu vytvořili úderné duo, které táhlo tým za německým titulem v roce 2002 a za postupem do finále Poháru UEFA. Celkem za Dortmund odehrál 189 utkání a dal 24 gólů. Hráče s přezdívkou „Malý Mozart“ v létě 2006 koupil londýnský Arsenal za zhruba 300 milionů korun. V dresu „Kanonýrů“ vydržel deset let, v 247 zápasech vstřelil 28 branek a dvakrát vyhrál Anglický pohár.
V českém národním týmu debutoval jako devatenáctiletý v roce 2000 a o šest let později se stal jeho kapitánem. Poslední utkání odehrál na EURO 2016 ve Francii proti Chorvatsku. Ve 105 zápasech vstřelil 23 gólů, více reprezentačních startů mají na kontě jen Karel Poborský a Petr Čech.

"Určitě mohu být pyšný na to, že i přes ty mé zdravotní trable jsem dokázal odehrát přes sto zápasů za reprezentaci. Kdykoli jsem mohl, tak jsem přijel rád. Vyzdvihnout jeden moment je těžké, protože jich bylo spousta. Ale mrzí mě, že jsme nevyhráli EURO 2004 v Portugalsku, protože ten tým tehdy na to měl," přiznává Rosický, kterého během dlouhé a velmi úspěšné kariéry výrazně limitovaly opakované zdravotní potíže. Po zranění podkolenní šlachy, které utrpěl v lednu 2008, nehrál dvacet měsíců. Problémy měl i v dalších letech. Přišel i o celou sezonu 2015/2016. "Mrzí mě, že jsem nikdy nepřišel na to, jak moc dobrý jsem mohl být. Všechno bylo rozjeté tak, jak jsem si plánoval. Ale v nejdůležitějším věku kariéry, kdy jsem se cítil nejlépe, jsem musel pauzírovat. Pak už jsem to jen doháněl, ale už jsem se nemohl posunout dál. To mě strašně mrzí," smutně konstatuje jeden z nejlepších českých fotbalistů v novodobé historii.