Synot opouští ligu i kluby

V minulých dnech vydala skupina Synot oficiální prohlášení, že kvůli vyššímu zdanění hazardu končí s podporou první fotbalové ligy. Od příští sezony nebude sponzorovat ani ligové kluby Spartu s Jabloncem a ukončí také spolupráci s basketbalovým klubem z Nymburka i Českou unií sportu. Podle předsedy FAČR Miroslava Pelty tak přijde tuzemský sport o téměř 130 milionů korun.

Synot se rozhodl od podpory ustoupit, protože kvůli legislativním změnám přijde v České republice o stovky milionů korun. „Stát našim českým společnostem sebral takové množství peněz, že již sportovní aktivity v takové míře, jako dosud, jednoduše podporovat nemůžeme,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Neofytos Neofytu. Českou ligu Synot sponzoroval od května 2014, kdy nejvyšší soutěž změnila název po 17 letech. S FAČR tehdy firma podepsala smlouvu na čtyři roky se čtyřletou opcí. Synot lize poskytoval asi 60 milionů korun ročně a šlo tak o nejvyšší kontrakt v historii této soutěže. Předtím liga dostávala od Gambrinusu 40 až 50 milionů ročně.

„V souvislosti se změnou loterijního zákona jsme tento vývoj očekávali, rozhodnutí skupiny Synot nás tedy nijak nepřekvapilo,“ říká Miroslav Pelta a dodává: „I když jsem si myslel, že nedojde k úplnému ukončení spolupráce a že bude jednání o nějakém částečném snížení objemu prostředků. Je to pro nás významný výpadek. Mám dva tři směry, jimiž se chci vydat. Vzal jsem si za úkol sehnat 50 milionů korun plus a myslím se, že jsem natolik zkušený ve shánění sponzorů, že to dokážu splnit.“ Synot, jehož roční obrat v Česku činí zhruba deset miliard korun, bude pokračovat v podpoře sportu na Valašsku a Slovácku, kde je nejvýznamnějším partnerem tamního prvoligového klubu.