Stříbrný Schick

Český útočník Patrik Schick skončil na EURO 2020 druhý mezi kanonýry. Pětadvacetiletý forvard Leverkusenu dal sice stejně jako Cristiano Ronaldo pět branek, ve prospěch portugalské hvězdy ale rozhodlo to, že si připsal ještě jednu asistenci. V případě stejného počtu branek u více hráčů UEFA pro právě skončený šampionát určila dodatečná kritéria. Jako první byly asistence, poté nižší počet odehraných minut a případně více gólů v kvalifikaci.

Schick vstřelil pět z šesti českých gólů na šampionátu. Blýskl se především v úvodním utkání skupiny proti Skotsku, v němž dvěma góly zařídil výhru 2:0. Pojistku přidal lobem přes brankáře z rekordní vzdálenosti 49,7 metru. S českým týmem vypadl ve čtvrtfinále v Baku, kde reprezentanti prohráli 1:2 s Dánskem. Vítězný Ronaldo dokonce odehrál ještě o utkání méně, neboť Portugalci byli vyřazeni už v osmifinále. Dosud jediným českým vítězem mezi kanonýry na EURO zůstává Milan Baroš, který na evropském šampionátu v Portugalsku v roce 2004 vstřelil rovněž pět branek a získal tam Zlatou kopačku. Schick nyní historicky nejlepšího českého střelce mistrovství Evropy v počtu gólů na turnaji vyrovnal.

Před nedělním finále, které ovládli Italové až na penalty, měl největší šanci ještě zaútočit na vítězství mezi kanonýry či případně ohrozit Schicka anglický kapitán Harry Kane. K dosavadním čtyřem brankám na turnaji ale žádnou další ve Wembley nepřidal.

Tabulka střelců EURO 2020:

5 - Ronaldo (Portugalsko),
Schick esko),

4 -
Benzema (Francie), Forsberg (Švédsko), Kane (Anglie), Lukaku (Belgie),

3 - Seferovic, Shaqiri (oba Švýcarsko), Sterling (Anglie), Wijnaldum (Nizozemsko), Lewandowski (Polsko), Morata(Španělsko), Dolberg,

2 - Damsgaard, Mähle, Poulsen (všichni Dánsko), Chiesa, Immobile, Locatelli, Pessina, Insigne (všichni Itálie), F. Torres, Sarabia (oba Španělsko), Jaremčuk, Jarmolenko (oba Ukrajina), Depay, Dumfries (oba Nizozemsko), Perišič(Chorvatsko), Havertz (Německo), T. Hazard (Belgie).