Stramaccioni zůstává, vrací se Ščasný

Trenérem pražské Sparty zůstane i v jarní části sezony Ital Andrea Stramaccioni. Potvrdil to majitel pražského klubu Daniel Křetínský, který se fanouškům omluvil za podzimní špatné výsledky. Novým sportovním ředitelem bude Zdeněk Ščasný a vedení klubu posílí i bývalý reprezentační kapitán Tomáš Rosický, který ve středu ukončil hráčskou kariéru.

Stramaccioni převzal Spartu na začátku sezony, smlouvu podepsal na dva roky, podle médií s ročním platem zhruba 40 milionů korun. Letenskému mužstvu se však pod bývalým koučem Interu Milán, Udine či Panathinaikosu výsledkově ani herně nedařilo. Pražané se přes masivní letní investice především do zahraničních posil nedostali do skupiny Evropské ligy, vypadli i z domácího poháru a v nejvyšší soutěži jsou na pátém místě tabulky se ztrátou propastných 18 bodů na vedoucí Plzeň.

"Debata probíhala jak s trenérem, tak v rámci vedení klubu. Zásadní bylo, že jsme se s trenérem shodli na popisu příčin problémů a jsme přesvědčeni, že víme, jak situaci zlepšit," říká majitel Sparty, který přiznává, že tak špatnou úvodní část sezony ani přes velké změny neočekával. "Věděli jsme, že změny přístupu a nové řešení mohou být spojené s problémy, nicméně jsme nečekali, že začneme tak špatně. Výsledkově jsme na tom mnohem hůře, než jsme si představovali…"
Připouští rovněž i možnost dalších změn. "Pokud by se však ukázalo, že ta představa není funkční, budeme nuceni na situaci reagovat. V tuto chvíli jsme ale přesvědčeni, že víme, jak Spartu pozvednout," dodává.

Šedesátiletý Ščasný, který Spartu vedl od dubna 2015 do září 2016, bude novým sportovním ředitelem. Tato pozice byla neobsazená po přesunu Tomáše Požára ke skautingu. "Jako jeden z mála českých trenérů má zkušenosti z evropského fotbalu a měl by být schopen dobře fungovat i se zahraničním trenérem, protože ví, co to znamená působit v zahraničí," vysvětluje Křetínský, který už dříve počítal s přesunem Tomáše Rosického do managementu. "Vzhledem k tomu, že Tomáš ukončil kariéru, tento krok logicky nastává. Přestože nemá zkušenost z oblasti sportovního vedení, jeho fotbalové znalosti, znalost mezinárodního prostředí i individuální schopnosti vidět fotbal a rozpoznat kvality hráčů nám pomohou."

Už má také zhruba jasno o kompetencích Ščasného a Rosického. "Zdeněk Ščasný bude vzhledem ke svým zkušenostem sportovním ředitelem, ale současně chceme, aby byl Tomáš Rosický od počátku přítomný u diskusí nejužšího vedení a byl u všeho dění. Nemyslíme, že by to prakticky mělo dělat velké starosti, oba se vzájemně dobře znají a mají dobrý vztah," konstatuje šéf Sparty.