Stefan Simič: „Chorvatsko je fotbalová velmoc!“

Stefan Simič: „Chorvatsko je fotbalová velmoc!“

Z finále světového šampionátu mezi Argentinou a Francií byl český obránce STEFAN SIMIČ nadšený. Spokojený byl i s výsledkem, držel totiž palce jihoamerickému týmu. Muže s bosensko-chorvatskými kořeny těší také místo Modriče a spol., kteří po stříbru z Ruska 2018 dobyli pro čtyřmilionovou zemi další velký úspěch.

„PŘÁL JSEM TITUL MESSIMU“

„Nedělní finále mistrovství světa bylo fantastické, neskutečné. Nejdřív vypadalo, že Argentina jasně vyhraje, ve druhém poločase Francie zapnula a mohla výsledek otočit. Také prodloužení bylo nahoru-dolů. Argentina může poděkovat brankáři Martinezovi, který v posledním minutě chytil obrovskou šanci soupeře. Titul jsem přál Argentině, kvůli Lionelu Messimu. Bez něj by měla Argentina daleko větší problémy dostat se ze skupiny a postupovat ve vyřazovacích bojích. Messi byl jasně rozdílovým hráčem, v každém zápase byl vidět, vzal zodpovědnost na sebe. Ukázal, že je výjimečným fotbalistou.

 

„CHORVATSKO SÁZÍ NA MLADÉ“

Třetí skončilo Chorvatsko. Po stříbru z uplynulého šampionátu dosáhlo další obrovský úspěch. Ukázalo, že je fotbalová velmoc. Má třikrát měně obyvatel než Česko, přesto dokáže vyprodukovat tolik vynikajících fotbalistů a hrát o medaile na mistrovství světa. Má velké trenéry, sází na mladé hráče. Hodně kvalitní je domácí soutěž. V Česku je neprávem podceňovaná. Všichni současní reprezentanti chorvatskou ligu hráli. Na mistrovství světa v Kataru bylo šest hráčů z chorvatské ligy, v sobotním zápase s Marokem o třetí místo nastoupilo hned pět z nich. Jediný, kdo nebyl na hřišti, byl třetí brankář. Tým má navíc skvělého trenéra Daliče.

 

„TRENÉR DALIČ JE VYNIKAJÍCÍ PSYCHOLOG“

V čem je kouč Dalič výjimečný? Na prvním místě je fantastický člověk, na druhém vynikající psycholog. A nenechá si mluvit do sestavy od manažerů ani od svazu. Pravidla, kdo bude hrát, určuje on. Není to tak, že mu zavolá manažer a řeknu mu: hele, potřebuju prodat svého hráče, tak ho postav, ať se zviditelní. Takhle to možná někde funguje, nikoli však v Chorvatsku. Hráči za trenérem Daličem jdou, celý tým je na jedné lodi. Chorvati jsou, což je známé, horké hlavy. Pan Dalič dokáže zkrotit jejich temperament a donutit je, aby pracovali pro mužstvo. Má se svými svěřenci hezký vztah. Jezdí za nimi pravidelně do zahraničí, zajímá se o ně. Baví se s nimi nejen o fotbale, ale i o soukromí.

 

„I ZA MODRIČE NAJDOU NÁHRADU“

Bohužel před pár dny odešel další skvělý kouč Siniša Mihajlovič. Vedl mě v AC Milán, strašně rád na něj vzpomínám. Měl snad nejlepší levou nohou na světě. Jako jediný dal hattrick z přímých kopů. Ale abych se vrátil k panu Daličovi. Z kádru minulého, stříbrného mistrovství světa vzal do Kataru sedm kluků. Včetně starších, zkušených. Samozřejmě nechyběl záložník Luka Modrič. Vzhledem k věku to byl pro něj poslední světový šampionát. Luka je bezesporu vynikající fotbalista, má fantastickou kariéru. Chorvati ale disponují silným kádrem, dokážou za Modriče najít náhradu.

 

„ŠAMPIONÁTEM ŽILA CELÁ ZEMĚ“

Po mistrovství světa v Rusku před čtyřmi roky skončili v reprezentaci hned tři skvělí hráči - Subašič, Mandžukič a Čorluka. Chorvatsko za ně také našlo náhradu. Současné mužstvo má podle mě fantastickou budoucnost. Šampionát v Kataru s ním prožívalo celé Chorvatsko. Začalo se bezbrankovou remízou s Marokem v základní skupině, což teď vypadá jako super výsledek. Kluci dokázali projít do play off, po vyřazení Brazílie ve čtvrtfinále zasáhla zemi neskutečná euforie. V neděli čekalo na tým v Záhřebu půl milionu fanoušků, aby hráčům poděkovali za další skvělý úspěch.“

STEFAN SIMIČ

Narozen: 20. ledna 1995. Výška: 187 cm. Váha: 79 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Slavia Praha (2001-2012), FC Janov (2012-2013), AC Milán (2013-2014), Varese (2014-2016), Mouscron (2016-2017), Crotone (2017-2018), Frosinone (2018-2019), Hajduk Split (2019-?). Reprezentace: 2 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: debut v A-týmu ČR, člen reprezentačních výběrů ČR do 16, 17, 19, 20 a 21 let.