Spojité jarní nádoby

Do konce podzimního programu domácí nejvyšší soutěže zbývá ještě odehrát poslední dvacáté kolo její základní části. Suverénního lídra pražskou Slavii čeká v úterý večer v Dortmundu smutné loučení s Ligou mistrů a evropskými poháry, neboť v nevídaně našlapané skupině skončí červenobílí poslední. Vedení české reprezentace v pondělí odtajnilo, jak bude vypadat příprava na červnové EURO 2020.

Národní tým se sejde v sobotu 30. května v Praze a druhý den odletí na přípravný kemp do Itálie, kde sehraje 4. června utkání s domácí „squadrou azzurrou“, jehož dějiště není ještě upřesněné. Druhou generálkou na evropský šampionát bude po návratu domů 7. června duel s dalším účastníkem Rakouskem. O tři dny později pak česká výprava vyrazí do skotského Edinburghu, kde v tamním hotelu Courtyard West a nedalekém sportovním středisku Oriam rozbije svoje tréninkové zázemí, odkud bude vyrážet ke třem utkání ve skupině s vítězem play-off Ligy národů C (15. 6. Hampden Park, Glasgow), Chorvatskem (19. 6. na stejném stadionu) a s Anglií (23. 6. v londýnském Wembley).


Reprezentanti z české ligy budou mít jen týdenní přestávku od konce nadstavbové části. Početně největší enklávou v postupně vykrystalizovaném kádru Jaroslava Šilhavého jsou slávisté, a pokud je na jaře nepostihne smůla v podobě vážných zranění, měli figurovat jak v nominaci na italský kemp, tak i na samotné EURO. Úřadující mistr, který jde od začátku sezony cílevědomě za obhajobou titulu, si nyní hýčká čtrnáctibodový náskok před druhou Plzní, rovněž dodavatelem hráčů do národního týmu (Brabec, Kopic, Krmenčík i Kalvach), další týmy ze špice tabulky ztrácejí svorně kolem dvaceti bodů.


Vzhledem k tomu, že se v Edenu po vypadnutí z MOL Cupu mohou koncentrovat pouze na tuzemskou ligu, musel by Slavii postihnout totální kolaps, aby o další a zasloužený mistrovský primát přišla. Naopak reálně se jeví, že by na něj mohla dosáhnout mnohem dřív, než na cílové pásce pětikolové nadstavby, která končí týden před reprezentačním srazem. Proto by bylo k oboustrannému prospěchu tyto spojité fotbalové nádoby v průběhu jara včas vyladit, aby si největší opory „sešívaných“ vzhledem k prodloužené sezoně o EURO 2020 mohly ve finiši případně orazit a zápasově odpočinout. Aby se pak v plné síle a nejlepší formě předvedly i na ostrovních trávnících.