Šest nováčků v nominaci na kvalifikaci EURO 2024!

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý povolal na březnové úvodní zápasy kvalifikace EURO 2024 s Polskem a v Moldavsku nezvykle hned šest nováčků. První pozvánku do národního A-týmu dostali David Douděra, Martin Vitík, Lukáš Sadílek, Tomáš Čvančara a David a Matěj Juráskové. V kádru navzdory zdravotním problémům nescházejí opory útočník Patrik Schick s obráncem Vladimírem Coufalem, o jejichž startu by se mělo rozhodnout v příštích dnech. Vzhledem k jejich potížím tentokrát povolal 25 hráčů, o dva více než obvykle.

Český tým vstoupí do kvalifikace 24. března v pražském Edenu domácím zápasem s Polskem, které bude papírově nejtěžším soupeřem v pětičlenné skupině E. O tři dny později se Šilhavého svěřenci představí v Moldavsku. "Rozhodli jsme se dát šanci také mladším hráčům, kteří v lize prokazují sportovní formu a také mají potenciál stát se v budoucnu oporami reprezentace. Nominovali jsme je i proto, že v tuto chvíli máme zraněné hráče nebo hráče, kteří nemají potřebnou sportovní formu," vysvětluje kouč a dodává: "Jsou to zajímavá jména, ale mají vše před sebou, musejí dál pracovat. Naše liga je jedna věc a reprezentační úroveň nebo třeba poháry druhá." Kvůli zranění z obvyklého kádru postrádá obránce Davida Zimu, Tomáše Kalase a Ondřeje Čelůstku a univerzála Michala Sadílka, který se tak v týmu nesejde se svým bratrem, nováčkem Lukášem.

V příštích dnech se rozhodne o tom, zda budou k dispozici Schick z Leverkusenu a Coufal z West Hamu. "Je tady nebezpečí, že se nedají úplně do kupy. Včera jsem mluvil s Patrikem. Normálně trénuje, v Leverkusenu se zapojoval do hry na části utkání, v posledním ale vůbec nebyl. Na tomto základě se rozhodneme, jestli Patrik třeba nebude, nebo s námi přijede na sraz, budeme s ním tady pracovat a pak se rozhodneme před utkáním. Sám mi říká, že to není úplně stoprocentní, ale při určitých okolnostech by rád přijel. S Vláďou je to podobné jako s Páťou, taky čekáme. Už trénuje plné dávky, věříme, že se dá do kupy," konstatuje Šilhavý.

Čtyři ze šesti nováčků, Čvančara, Vitík a oba Juráskové, kteří mezi sebou nemají žádný příbuzenský stav, patří věkem ještě do mladší kategorie. "Víme, že jedenadvacítku čeká v červnu mistrovství Evropy. Pro březnový sraz jsme se však s trenérem Janem Suchopárkem dohodli, že tito čtyři hráči pojedou s áčkem, které čeká start do kvalifikace, zatímco jedenadvacítka má na programu přípravné zápasy," říká manažer reprezentace Tomáš Pešír.

Vedle Polska a Moldavska se český celek v kvalifikaci utká ještě s Albánií a Faerskými ostrovy. Na evropský šampionát postoupí první dva týmy z každé skupiny. O zbylá tři místa na turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. "Naším jednoznačným cílem v kvalifikaci je postoupit. Na úvod nás čeká favorit naší skupiny, což jsme viděli hlavně na základě toho, jak Polsko hrálo na mistrovství světa," připomíná trenér, že první kvalifikační soupeř došel na šampionátu v Kataru do osmifinále.

Český celek od rozdělení federace na EURO od roku 1996 ještě nikdy nechyběl. Předloni na o rok odloženém kontinentálním šampionátu došli Šilhavého svěřenci až do čtvrtfinále. Národní tým se k prvnímu letošnímu srazu sejde v pondělí v Praze.