Senzační výhra oživila postup

Senzační výhra oživila postup

Česká „lvíčata“ se po úvodní porážce s Německem obdivuhodně otřepala a především fotbalově zvedla proti dalšímu favoritovi nejen skupiny Itálii, kterou porazila 3:1. A díky této výhře mohou stále pomýšlet na postup do semifinále evropského šampionátu! Trenér Vítězslav Lavička udělal tři změny v základní sestavě oproti předchozímu zápasu, který zpevnil jak oba kraje obrany, tak posunutím kapitána Trávníka na post podhrotového hráče i ofenzívu.

První velkou šanci však měli Italové, ale brankář Zima střelu Bernardeschiho z deseti metrů reflexivně vyškrábl. Ve 24. minutě se ale gólově udeřilo na druhé straně. Schick vyhrál hlavičkový souboj, stoper Rugani podklouzl a rázem se před Trávníkem otevřela dálnice k italské brance. I když mu nabíhal vpravo Jankto, vzal to na sebe a dlouhán Donnarumma se marně po jeho křížné střele k pravé tyči natahoval – 1:0! A o chvíli jen s velkými problémy zpacifikoval na brankové čáře ránu Schicka. Pět minut před přestávkou měl slibnou šanci ke zvýšení náskoku, ale nedokázal zakončit, ani přihrát spoluhráčům.

Ve druhé půli podle očekávání přidala mladá „squadra azzurra“ na obrátkách a hrálo se většinou na české polovině, protože Lavičkovi hoši nedokázali delší dobu udržet míč na svých kopačkách, natož pak vyrazit do nějakého rychlého protiútoku. V 56. minutě odmítl vyrovnání dalším bravurním zákrokem Zima, který opět vychytal Bernardeschiho. V 65. skvěle zneškodnil trestný kop Berardiho, ale o pět minut později již kapituloval. Po nepřesné rozehrávce Jankta ve středu hřiště se na něj řítil předchozí exekutor Berardi, střelu z jeho samostatného nájezdu sice vyrazil, ale na následnou hlavičkovou dorážku byl již krátký – 1:1. Za druhou zbytečnou ztrátu střídajícího Havlíka po rohovém kopu však naštěstí „lvíčata“ nezaplatila, neboť urostlý Petagna přehodil Zimu i břevno české branky.

Záložník Slovácka, který se dostal do nominace dodatečně místo zraněného Matějů, však předchozí zaváhání vrchovatě odčinil v 80. minutě. Akci rozjeli po levé straně Holzer s Trávníkem, rovněž čerstvý dlouhán Chorý mu ideálně předložil míč na hranici šestnáctky, odkud ho Havlík chladnokrevně uklidil k pravé tyči – 2:1! Italové byli z tohoto úderu opaření, jejich narůstající herní suverenita se rázem vypařila a s utíkajícími časem ztráceli i nervy. A bylo pro ně ještě hůř. Pět minut před koncem se rozběhl k velkému sólu stoper Lüftner a životní bombou z téměř třiceti metrů dovršil senzaci – 3:1!

ČESKO - ITÁLIE 3:1 (1:0)

Branky: 24. Trávník, 79. Havlík, 85. Lüftner - 70. Berardi.
Rozhodčí: Bastien - Zakrani, Haquette (všichni Francie).
ŽK: Hubínek, Havlík - Berardi, Cataldi, Conti, Cerri.
Diváci: 13.251.
Česko: Zima - Havel, Lüftner, Simič, Holzer – T. Souček, Hubínek (77. Chorý) - Jankto, Trávník, M. Hašek (66. Havlík) - Schick (83. Sáček). Trenér: Lavička.
Itálie: Donnarumma - Conti, Ferrari, Rugani, Calabria - Grassi (54. Chiesa), Cataldi (83. Cerri), Pellegrini - Berardi, Petagna, Bernardeschi (75. Gagliardini). Trenér: Di Biagio.

JAK TO VIDĚL TRENÉR VÍTĚZSLAV LAVIČKA? „Po prvním nevydařeném zápase jsme si vytyčili, že se potřebujeme zlepšit, protože jsme neukázali, čeho jsme schopni. Proti Itálii jsme byli líp organizovaní, zvýšili agresivitu a byli jsme i více produktivní, vyšla nám také střídání. To bych viděl jako klíčové momenty. Hnala nás nejen vidina, že zvítězíme, ale i fantastická podpora z tribun. Všichni dobře víme, co je ve hře ve třetím zápase proti Dánsku. Tím, že jsme utkání s Italy zvládli a navíc zvítězili dvoubrankovým rozdílem, tak to bude v boji o postup ještě hodně zajímavé."