S Estonskem nakonec v Lublinu

Česká reprezentace odehraje středeční úvodní zápas kvalifikace mistrovství světa 2022 proti Estonsku na neutrální půdě v polském Lublinu. Utkání měl hostit Tallinn, v pobaltské zemi ale byla zpřísněna epidemiologická opatření kvůli pandemii koronaviru. "UEFA nás o tom informovala ve čtvrtek večer a v pátek pak definitivně rozhodla o přesunu do Lublinu. Je to změna na poslední chvíli, ale vedení reprezentace i celé asociace intenzivně pracuje na tom, aby vše bylo v pořádku připravené," konstatuje předseda FAČR Martin Malík.

Změna místa konání nemění nic na tom, že čeští hráči působící v německé bundeslize budou moci alespoň do tohoto utkání nastoupit. Brankář Jiří Pavlenka, obránce Pavel Kadeřábek, záložník Vladimír Darida a útočník Patrik Schickkvůli cestovním koronavirovým opatřením podle původního plánu vůbec nedorazí na sraz do Česka, z Německa přiletí v úterý rovnou do dějiště zápasu a po něm se vrátí zpátky do svých klubů. Do dalších dvou kvalifikačních duelů nezasáhnou, jelikož by je pak v Německu čekala dvoutýdenní karanténa.

"Organizační tým pracuje na sto procent, aby se změna místa konání zápasu dotkla mužstva co možná nejméně. Když to přeženu, tak hráčům je ve finále jedno, jestli poletí tam nebo tam, pokud bude všechno zařízené, jak jsou zvyklí. Takže si myslím, že naši přípravu ani následný výkon to neovlivní,"
reaguje na změnu trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý.

Dějiště utkání se změnilo na poslední chvíli poté, co se podle zpřísněných podmínek smějí v Estonsku konat venkovní sportovní akce v maximálním počtu 100 lidí. Podle požadavků UEFA ale musí být na stadionu při kvalifikačním utkáním minimálně 150 osob. Estonská asociace neuspěla u tamní zdravotní rady a vlády s žádostí o výjimku.


"Máme pár dnů na to, abychom narychlo vyřešili veškerou organizaci a logistiku. V Estonsku jsme před pár týdny byli navzdory všem restrikcím na inspekci. Tým lidí, který v Tallinnu byl, pak musel do povinné karantény, ale zkrátka jsme chtěli mít všechno detailně naplánované,"
říká manažer reprezentace Libor Sionko a dodává: "Teď je všechno jinak a během velmi krátké doby musíme to samé zařídit na dálku po telefonu. I tak jsem přesvědčený, že to zvládneme.

Český celek proti Estonsku vstoupí do světové kvalifikace. O tři dny později Šilhavého svěřenci přivítají
v Edenu Belgii a březnový blok zakončí zápasem Cardiffu proti Walesu.