Rekordman Čech končí v reprezentaci

Už před mistrovstvím Evropy prohlásil, že uvažuje o tom, že uzavře svoji reprezentační kariéru. V pátek odpoledne pak svoje rozhodnutí brankář Petr Čech oficiálně potvrdil. Čtyřiatřicetiletý gólman, který mezi reprezentačními tyčemi působil čtrnáct let a se 124 starty je rekordman reprezentační historie, už žádný další s největší pravděpodobností nepřidá. Po Jaroslavu Plašilovi a Davidu Lafatovi, kteří oznámili svoje „ádieu“ bezprostředně po skončení francouzské mise, je další končící oporou národního týmu.

"Mám rád věci, které můžu dělat na sto procent. Kvalifikace na mistrovství světa trvá dva roky. Nebylo by správné v půlce kvalifikace trenérovi oznámit, že je toho hodně a cítím se unavený. Proto je lepší, že to rozhodnutí udělám teď. Uzavře se jedna krásná kapitola," říká jedna z největší osobností českého fotbalu v celé jeho více jak stoleté historii. V reprezentačním „áčku“ debutoval v únoru 2002 proti Maďarsku na přípravném turnaji na Kypru. Krátce nato se stal jasnou jedničkou. V soutěžních zápasech od té doby chyběl jen v případě zranění.

Zúčastnil se čtyř mistrovství Evropy (2004, 2008, 2012 a 2016) a světového šampionátu v roce 2006 v Německu. Poslední utkání odchytal na letošním EURO v Lens proti Turecku (0:2). Vypadnutí už ve skupině ale nemělo na toto rozhodnutí žádný vliv. Jeho nástupci by se měli stát Tomáš Vaclík a Tomáš Koubek, kteří mu kryli záda i na evropském šampionátu. "Jsou to výborní gólmani. Prošli si mládežnickými reprezentacemi a mají zkušeností dost. Tomášovi Vaclíkovi se daří v Basileji, chytá evropské poháry, takže to je určitě pravý nástupce. Tomáš Koubek přestoupil do Sparty, uvidíme, jak se mu bude dařit, protože měl vynikající sezony v Liberci. Je na nich, jak se o tu šanci poperou. Možná nový trenér přijde ještě s někým dalším," říká „Čechíno“.