Půltucet hráčů dorazí později

Česká reprezentace se v pondělí před polednem v Praze oficiálně sešla před soustředěním v Rakousku a následným mistrovstvím Evropy ve Francii. Z pětadvacetičlenného kádru chybělo šest hráčů, kteří se budou postupně připojovat později. Kvůli klubovým povinnostem scházeli brankář Tomáš Vaclík a stoper Marek Suchý z Basileje (čeká je ještě ve středu poslední duel švýcarské Super ligy doma s Grasshoppers Curych a po něm mistrovská korunovace), obránci Daniel Pudil z anglického druholigového Sheffieldu Wednesday (až v sobotu hraje ve Wembley play-off o postup do anglické Premier League proti Hullu), Michal Kadlec z Fenerbahce Istanbul (ve středu se s klubem rozloučí ve finále Tureckého poháru s městským rivalem Galatasaray) a záložník Vladimír Darida z Herthy Berlín (je s klubem na zájezdu ve Španělsku). Maturita pak čekala mladého útočníka Patrika Schicka, který strávil sezonu na hostování v Bohemians 1905.

Naopak nechyběl uzdravený kapitán Tomáš Rosický, který sice odehrál za první tým Arsenalu v této sezoně jen 19 minut, ale na konci jara nastoupil ve čtyřech zápasech za juniorku londýnského klubu. "Uvidí se, v jaké formě se tady budu prezentovat. Dva měsíce jsem v tréninku, to je v pořádku, ale vyloženě vytíženost mi chybí. Potřebuju něco odehrát, abych to sám poznal. Zápasy za juniorku samozřejmě nejsou měřítko, to sám moc dobře vím," zdůrazňuje „Rosa“.

Většina reprezentantů už v minulém týdnu od středy do pátku absolvovala v Praze neoficiální tréninkový kemp. Po něm trenér Pavel Vrba vyřadil z širšího výběru 28 hráčů trojici Ondřej Zahustel, Matěj Vydra a Jan Kovařík. Další dvě jména ještě musí vyškrtnout a konečnou nominaci 23 fotbalistů na EURO 2016 nahlásit do 31. května na UEFA.

Ve středu český národní tým odcestuje na soustředění do Rakouska, kde odehraje dva přípravné duely - 27. května v Kufsteinu od 18.00 s Maltou a 1. června od 18 hodin v Innsbrucku s Ruskem. Hned poté se vrátí domů a 5. června sehraje v Edenu od 15.10 hodin generálku na EURO 2016 s Korejskou republikou. Na evropský šampionát odletí tým 8. června a ve skupině D se postupně utká s obhájcem titulu Španělskem (13. 6. v Toulouse), Chorvatskem (17. 6. v St. Étienne) a Tureckem (21. 6. v Lens).