Priority česko-čínské fotbalové spolupráce

Podruhé během necelého čtvrt roku zavítal šéf českého fotbalu Miroslav Pelta do Číny. Na začátku září byl spolu s Pavlem Nedvědem v delegaci prezidenta Miloše Zemana, v minulém týdnu pak cestoval do nejlidnatější země světa s doprovodem premiéra Bohuslava Sobotky. Spolupráce mezi českým a čínským fotbalem se bude i nadále rozvíjet na základě uzavřeného memoranda o spolupráci mezi oběma fotbalovými svazy a už v příštím roce by mohly do Česka dorazit trénovat čínské děti.

„Čínský prezident fotbal velmi podporuje. Chtěli bychom spolupracovat na bázi mládežnické výchovy talentovaných hráčů, na úrovni ženského fotbalu, vzdělávání trenérů,“ vyjmenovává priority česko-čínské fotbalové spolupráce předseda FAČR. Na jaře příštího roku by měl do České republiky dorazit čínský prezident Si Ťin-pching. „Chceme, aby už v té době v Česku trénovaly čínské děti, udělali bychom jim zázemí, ukázali jim naše tréninkové metody,“ říká Miroslav Pelta, který chce vytvořit expertní tým. Rádby do něj zapojil i šéfa mládežnického fotbalu Michala Prokeše, manažera reprezentací i trenéra národního týmu Pavla Vrbu. O český fotbal mají zájem i čínské firmy. Jedna z nich se již stala partnerem reprezentace a další o tom vážně přemýšlejí. „Čína je země, která má velký ekonomický potenciál, a když se budeme snažit, abychom si tady získali jméno a postavení, tak s tím přijdou také obchodní možnosti,“ dodává svazový šéf.

Číňané podle něj mají zájem i o ženský fotbal. Proto uvažuje i o tom, že by do Číny mohli vyrazit čeští trenéři, kteří umí anglicky. Do jednoho roku pak doufá, že by mohly být známé první výsledky fungování akademie Pavla Nedvěda, kterou při zářijové návštěvě otevřel v Šanghaji. „Jméno Pavla Nedvěda je v Číně velmi silné. Lidé vědí, co znamená ve světovém fotbale. Jsem proto rád, že Pavel bude hlavní postavou v akademii a bude se osobně účastnit jejich aktivit,“ pochvaluje si Miroslav Pelta.