Při losu EURO 2024 ve druhém koši

Čeští fotbalisté budou při losu kvalifikace o postup na EURO 2024 v Německu figurovat ve druhém z šesti výkonnostních košů. O rozdělení rozhodlo pořadí třetího ročníku Ligy národů. Po úterní porážce 1:2 v závěrečném utkání skupiny A2 ve Švýcarsku svěřencům trenéra Jaroslava Šilhavého o kousek unikl první koš. Los rozdělí týmy do sedmi pětičlenných a tří šestičlenných kvalifikačních skupin. Reprezentanti potřebovali ve Švýcarsku zvítězit. Pak by se udrželi v elitní skupině Ligy národů a jako poslední by se dostali do prvního koše. Po porážce v St. Gallenu obsadilo Česko ve třetím ročníku soutěže 14. místo, což znamená druhý koš.

Spolu s ním jsou v něm také dva giganti úřadující mistři světa Francouzi a Angličané, dále pak Rakousko, Wales, Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Skotsko a Finsko. Těchto devět soupeřů reprezentanti nemohou dostat. Nejlepší desítka Ligy národů bez Německa, které jako pořadatel EURO 2024 kvalifikaci nehraje, je v prvním koši. Čtyři vítězové skupin A jsou odděleni, neboť je na jaře čeká Final Four. V kvalifikaci budou hrát v pětičlenných skupinách.

Mezi elitou jsou úřadující mistři Evropy Italové, všichni tři soupeři českého týmu ze skupiny Ligy národů Španělé, Portugalci a Švýcaři, další velmoc Belgie, ale také papírově přijatelnější týmy Maďarsko a Polsko. Z třetího koše mohou Šilhavého svěřenci dostat Norsko s hvězdným útočníkem Erlingem Haalandem, nepříjemné by bylo i Švédsko, které Čechy v březnu vyřadilo v semifinále play off o postup na letošní mistrovství světa. Ze čtvrtého koše jsou papírově nejtěžšími soupeři Turecko a mistři Evropy z roku 2004 Řekové. Až v pátém koši figuruje Slovensko či Severní Irsko, s nímž reprezentanti neuspěli v kvalifikaci o mistrovství světa 2018. UEFA ještě rozdělení do košů definitivně nepotvrdila, zveřejnila však pořadí Ligy národů.

Na evropský šampionát postoupí dva nejlepší týmy z každé skupiny, Německo má jako pořadatel účast jistou. O zbylá tři místa na turnaji se podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. O jedno místo si vyřazovacím systémem zahraje čtveřice týmů ze skupin A, B a C. Českému celku patří 14. příčka, k jistotě minimálně play off tak potřebuje, aby z dvanáctky zemí před ním (bez Německa) neprošla z klasické kvalifikace na EURO 2024nejvýše trojice. Los kvalifikace se uskuteční příští neděli od 12:00 ve Frankfurtu nad Mohanem. Kvalifikační program začne v březnu a skupiny vyvrcholí v listopadu příštího roku. Play off se bude hrát v březnu 2024.

    Předběžné rozdělení do košů:

    koš Ligy národů: Nizozemsko, Chorvatsko, Španělsko, Itálie.

    1. koš: Dánsko, Portugalsko, Belgie, Maďarsko, Švýcarsko, Polsko.

    2. koš: Francie, Rakousko, ČESKO, Anglie, Wales, Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Skotsko, Finsko.

    3. koš: Ukrajina, Island, Norsko, Slovinsko, Irsko, Albánie, Černá Hora, Rumunsko, Švédsko, Arménie.

    4. koš: Gruzie, Řecko, Turecko, Kazachstán, Lucembursko, Ázerbájdžán, Kosovo, Bulharsko, Faerské ostrovy, Severní Makedonie.

    5. koš: Slovensko, Severní Irsko, Kypr, Bělorusko, Litva, Gibraltar, Estonsko, Lotyšsko, Moldavsko, Malta.

    6. koš: Andorra, San Marino, Lichtenštejnsko.