Od nuly k milionům

Tak jsme si zase prožili v rozpětí několika dnů tradiční český názorový veletoč od masivní kritiky k bezuzdnému nadšení, tentokrát s národním týmem na EURO 2020. Po prohraném epilogu s Angličany ve skupině D, ze které měli svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého po výhře nad domácím Skotskem a remíze s vicemistry světa Chorvaty už dopředu jistý postup do osmifinále, dostávali z nejrůznějších stran za uši, že proti jednomu z největších favoritů na kontinentální primát nehráli v jeho svatostánku ve Wembley mnohem odvážněji a na bodový zisk znamenající první příčku.

Bylo by to nejspíš pověstné Pyrrhovo vítězství, protože soupeřem ve vyřazovací fázi turnaje by se stal jeden z trojlístku evropských gigantů Francie, Německo a Portugalsko, které los svedl do skupiny F.

Česko se sice nakonec propadlo na třetí místo, ale narazilo v neděli v budapešťské Puskás Aréně na Nizozemsko, pyšnící se stoprocentní bodovou bilancí a skóre 8:1. Jenže na trávníku papírové předpoklady postupně shořely a „oranjes“ měli převahu pouze ve vyprodaném hledišti, které působilo na fotbalové fanoušky nejen z obou táborů jako ten nejhojivější balzám při stále čerstvé vzpomínce na liduprázdné ochozy stadionů ve většině zemí, které zapříčinila pandemie COVID-19.  Pouze v metropoli na Dunaji jako jediném z jedenácti pořadatelských měst nebyly žádné početní restrikce, třem zápasům ve skupině a osmifinále Česko-Nizozemsko přihlížel plný dům, byť jeho fotbaloví dočasní „obyvatelé“ museli rovněž dodržovat epidemiologická opatření při vstupu.

I když kouč Šilhavý musel vynucené sáhnout do stabilní základní sestavy, které dal důvěru v předchozích třech duelech ve skupině, na výkonu českého týmu se to negativně neprojevilo. Hraje doopravdy týmově, v tom je jeho největší síla, která nakonec udolá i silnější protivníky, Nizozemce nevyjímaje. Jejich hvězdný kapitán Georginio Wijnaldum, o kterého se po vypršení smlouvy v Liverpoolu na jaře přetahovala Barcelona s PSG, se přes dělný tandem Tomášů Součka a Holeše vůbec ve středu hřiště neprosadil a ten druhý ho navíc před pojišťujícím gólem Patrika Schicka chytrým čtením hry dokonale přelstil. Gólman Tomáš Vaclík, který je po konci kontraktu v Seville v současné fotbalově nezaměstnaný, vytáhl několik skvostných zákroků, především při nájezdu Malena na začátku druhé půle, ale nemusel čelit žádné přímé střele na branku. Statistici dohledali, že v 89 zápasech, které Nizozemsko na závěrečných turnajích dosud sehrálo, to bylo vůbec poprvé!

Kromě sedmi až deseti tisícovek příznivců v červených národních dresech, kteří vytvořili české ostrovy a ostrůvky v oranžovém moři, sledovalo nedělní osmifinále v Budapešti v přímém přenosu doma u televizních obrazovek přes milion tuzemských diváků! Škoda, že tuto fotbalovou horečku, která klidně ještě může stoupat, aktuálně tlumí dějiště čtvrtfinálového souboje s Dánskem ázerbájdžánské Baku. Poslední duely letošního o rok odloženého „cestovního“ šampionátu se ale odehrají ve Wembley, bylo by skvělé, kdyby se na toto ikonické místo národní tým po čtvrtstoletí od senzačního stříbrného triumfu na EURO 1996 znovu vrátil! Spanilá jízda reprezentace kromě stoupání prestiže a žebříčkem FIFA s sebou samozřejmě nese benefity milionů eur, které přistanou do vysychající pokladny FAČR…