Nečekané loučení kapitána Daridy

Kapitán Vladimír Darida po vyřazení na EURO 2020 nečekaně ukončil kariéru v české reprezentaci. Třicetiletý záložník Herthy Berlín chce trávit více času s rodinou a synem. Za reprezentační "áčko" nastoupil k 76 zápasům a dal osm branek. Debutoval v květnu 2012 v přípravě na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Na probíhajícím kontinentálním šampionátu došel s týmem do čtvrtfinále, kde svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v sobotu prohráli s Dánskem 1:2. V poslední době dělal kapitána poté, co z reprezentace vypadl Bořek Dočkal.

"S národním týmem jsme se rozloučili s EURO. Po něm jsem se já rozloučil se spoluhráči, kterým jsem měl tu čest dělat kapitána, protože jsem na šampionátu naposledy oblékal reprezentační dres. Neříkalo se mně jim to lehce a ani teď nepíše, ale po dlouhém zvažování jsem se rozhodl svoji kariéru v národním týmu ukončit," vysvětluje svoje rozhodnutí a dodává: "Fotbalu jsem dosud obětoval vše a fotbal mně to na oplátku plně vrátil a vrací. Všechno však něco stojí. V této bundesligové a reprezentační sezoně jsem strávil na zápasech a soustředěních 140 dní mimo domov. Teď už však chci mnohem víc času trávit s rodinou a s malým synem." 

S reprezentací si zahrál na třech evropských šampionátech. V roce 2012 a letos s ní došel do čtvrtfinále, před pěti lety mužstvo vypadlo ve skupině. Na EURO 2020 nastoupil v základní sestavě ve všech třech zápasech skupiny, v osmifinále proti Nizozemsku kvůli zranění kotníkuchyběl a ve čtvrtfinále naskočil až v 79. minutě.

"V reprezentaci jsem prožil krásné chvíle. Ať už jako nečekaný benjamínek na svém prvním mistrovství Evropy před devíti lety nebo nyní na třetím EURO s kapitánskou páskou na rukávu. Vždy jsem si vážil, že můžu hájit české barvy. Užil jsem si každý sraz, zápas i trénink. I když vím, že mi kabina nároďáku bude chybět, nastal čas, abych ji opustil. Přeju klukům, aby se jim dařilo. Teď postupte na mistrovství světa 2022 do Kataru! Těším se na každý zápas, který budu sledovat, a budu klukům fandit," říká dvojnásobný český mistr s Plzní a vítěz prestižní ankety Fotbalista roku 2017.