Návrat Schicka a uzdravených opor

Do české reprezentace se na říjnové zápasy kvalifikace o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru vracejí některé uzdravené opory. Zpět v nominaci je také útočník Patrik Schick, který v září chyběl kvůli disciplinárnímu trestu. Po delší době je ve výběru obránce Filip Novák. Trenér Jaroslav Šilhavý zatím povolal 22 hráčů a ještě plánuje dodatečně nominovat jednoho útočníka. Oproti zářijovému srazu se vracejí uzdravení obránci Jan Bořil s Ondřejem Čelůstkou a záložníci Lukáš Masopust s Petrem Ševčíkem. Naopak vypadl zraněný křídelník Jakub Jankto. V nominaci není žádný úplný nováček.

"V září to byla taková kalamita, ze zdravotních a dalších důvodů jsme nemohli počítat s více než 20 hráči. Teď byla situace přeci jen příznivější, skládalo se to mnohem líp, i když mimo je stále docela dost hráčů. Ještě nás do srazu čekají zápasy v klubech, tak věřím, že všichni nominovaní kluci na tenhle sraz budou připraveni," říká reprezentační kouč a dodává: "V září nám chyběly góly, i když do šancí jsme se dostávali. S hráči, kteří se po zranění vracejí v čele s Patrikem Schickem, bychom v ofenzivě měli být silnější. Chceme vykročit za druhým místem ve skupině. Jak v zápase proti Walesu, tak proti Bělorusku musíme pomýšlet na vítězství."

Český tým 8. října přivítá v pražském Edenu Wales a o tři dny později nastoupí proti Bělorusku. Vzhledem k sankcím od Evropské unie a zákazu letů do Běloruska se utkání odehraje na neutrální půdě v ruské Kazani. Národní celek je v kvalifikační skupině E po pěti z osmi zápasů se sedmi body na druhém místě, třetí Wales má stejně bodů a utkání k dobru. Za přímým postupem míří dosud neporažená Belgie, týmy na druhých místech čeká play off. V něm se představí ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí. Češi mají téměř jisté, že by případně obsadili jedno z těchto dvou míst.

Nadále chybějí dlouhodobí marodi ze Slavie obránce David Hovorka a záložník Lukáš
Provod či jejich klubový spoluhráč brankář Ondřej Kolář. Další hráč českého mistra stoper Ondřej Kúdela je mezi náhradníky. "Je to složité, protože Ondra teď dlouho nehrál. Ještě nenastoupil. Slavia hraje ještě derby a pohárový zápas, proto je mezi náhradníky. Případně může být dodatečně nominovaný, byť by nás bylo o jednoho víc. I tohle je varianta, uvidíme podle jeho stavu," naznačuje Šilhavý.Naopak kvůli zranění kotníku vypadl křídelní záložník Janktoze španělského Getafe. "Mrzí mě to, Jakub vždy přijede nažhavený. Bude to pro něj komplikace i v Getafe. Pro nás je to velká komplikace, protože je to křídlo s levou nohou. Zkušený hráč. Ale musíme to zvládnout i bez něj," zdůrazňuje trenér národního týmu.

Nominace Česka na kvalifikační zápasy MS 2022 s Walesem (8. října v Praze) a Běloruskem (11. října v Kazani):

Brankáři: Aleš Mandous (Slavia Praha, 1/0), Jindřich Staněk (Plzeň, 2/0), Tomáš Vaclík (Olympiakos, 44/0).


Obránci: Jan Bořil (Slavia Praha, 27/0), Jakub Brabec (Aris Soluň, 22/1), Vladimír Coufal (West Ham, 24/1), Ondřej Čelůstka (Sparta Praha, 31/3), Tomáš Kalas (Bristol, 30/2), Aleš Matějů (Brescia, 7/0), Filip Novák (Fenerbahçe, 25/1), David Zima (FC Turín, 2/0).


Záložníci: Antonín Barák (Hellas Verona, 26/7), Tomáš Holeš (Slavia Praha, 16/2), Alex Král (West Ham, 25/2), Lukáš Masopust (Slavia Praha, 27/2), Jakub Pešek (Sparta Praha, 5/1), Michal Sadílek (Twente Enschede, 4/0), Tomáš Souček (West Ham, 43/7), Petr Ševčík (Slavia Praha, 12/0).


Útočníci: Adam Hložek (Sparta Praha, 10/0), Patrik Schick (Leverkusen, 31/16), Matěj Vydra (Burnley, 42/7).