Na EURO bez Dočkala

V nominaci české reprezentace na soustředění v severní Itálii a následné mistrovství Evropy schází někdejší kapitán Bořek Dočkal. Kouč Jaroslav Šilhavý nepovolal ani dalšího sparťanského záložníka Davida Pavelku a slávistického brankáře Ondřeje Koláře, který se po návratu po vážném zranění hlavy necítí fyzicky ideálně. Překvapivě se dostalo na libereckého křídelního hráče Jakuba Peška. Vzhledem ke koronavirové pandemii mohou trenéři jednotlivých zemí do výběru zařadit 26 místo obvyklých 23 hráčů. Šilhavý zatím oznámil 25 jmen, jedno místo nechává volné pro případ, že by slávistický obránce Ondřej Kúdela uspěl s odvoláním proti desetizápasovému trestu od UEFA za údajnou rasistickou urážku protihráče v březnovém osmifinále Evropské ligy v Glasgowě. Konečnou nominaci musejí týmy nahlásit UEFA nejpozději 1. června.

"Naděje umírá poslední. Věříme, že v případě Ondry stojí za to vyčerpat všechny možnosti, což se teď děje. Případně máme za něj připravená tři jména," říká reprezentační kouč. Pokud by Kúdela s odvoláním neuspěl, bude posledního nominovaného vybírat ze čtveřice Michal Sadílek, Lukáš Kalvach, Patrizio Stronatia Pavelka.

Dočkal, který byl na startu Šilhavého angažmá u národního týmu hlavním lídrem, scházel už v březnových úvodních třech zápasech kvalifikace mistrovství světa. "U Bořka rozhodla sportovní stránka. Přemýšleli jsme, jací hráči se nám způsobem a typologií hodí. Bořek má můj velký respekt, bylo to pro mě nejsložitější rozhodnutí. Byl zklamaný, ale vzal to," přiznává Jaroslav Šilhavý. Také Pavelka patřil na začátku jeho éry k lídrům týmu. "Tým není nafukovací. Rád bych tam viděl víc hráčů, upřímně říkám, že to vznikalo s těžkým srdcem. Chceme být spravedliví. Nakonec jsme se rozhodli jet bez kluků, kteří nám pomohli na začátku (kvalifikace)," konstatuje.

Na EURO 2020 nominoval tři brankáře, osm obránců, devět záložníků a pět útočníků. Ve výběru není žádný úplný nováček. Překvapivě se dostalo na záložníka Peška, jenž dosud odehrál za národní celek jediný zápas. "Jakuba jsme měli v hledáčku delší dobu, podává velmi dobré výkony v Liberci. Byl s námi na posledním srazu, mohli jsme ho poznat na tréninku. Při zranění Jana Kopice jsme skloňovali i další jména, ale Jakub nám vyšel nejlíp. Je to i rychlostní typ, který se v dnešním fotbale neztratí," zdůrazňuje.

Mezi pěticí útočníků figuruje i osmnáctiletý sparťanský talent Adam Hložek, který je nejmladším členem výběru. Na pozici třetího brankáře dostal přednost olomoucký Aleš Mandous před zkušeným Tomášem Koubkem z Augsburgu. Chybí slávistický gólman Kolář, který po návratu po zranění nemá dostatečně natrénováno. "Všichni víme, co má Ondra za sebou. Dochytal sezonu velmi dobře, o to víc nás jeho neúčast mrzí. Vyjádřil obavy o své zdraví, že není připravený, domluvili jsme se, že se dá dohromady na příští sezonu," vysvětluje jeho absenci.

Nejstarším hráčem je dvaatřicetiletý brankář Tomáš Vaclík, podle počtu startů nejzkušenějším pak záložník Vladimír Darida z Herthy, který má na kontě 70 reprezentačních utkání. Jako jediného z týmu ho čeká už třetí EURO v kariéře a mužstvo povede jako kapitán. Podruhé se na šampionátu představí obránce Pavel Kadeřábek, útočník Tomáš Pekhart, jenž startoval už v roce 2012 v Polsku, a Vaclík, který v roce 2016 dělal náhradníka Petru Čechovi. Zbylých 21 hráčů odcestuje na Euro poprvé. Ze zdravotních důvodů nemohli být vedle brankáře Koláře a záložníka Kopice nominovaní obránci David Hovorka, Filip Novák, Václav Jemelka a Tomáš Petrášek a záložníci Lukáš Provod a Václav Černý. Stoper Ondřej Čelůstka a defenzivní univerzál Tomáš Holeš vynechali poslední ligové duely, podle Šilhavého by ale na EURO měli být fit.

Český celek se k závěrečné přípravě sejde v neděli v Praze, kde všechny členy čekají již tradiční testy na koronavirus. O den později mužstvo odletí do severní Itálie a v Jižním Tyrolsku bude ladit formu na šampionát. V předposledním přípravném zápase před Eurem změří reprezentanti 4. června v Boloni síly s domácími Italy a po návratu do Čech bude generálkou utkání s Albánií 8. června v Praze na Letné.  O den později Šilhavého tým odletí do Edinburghu, kde bude mít během turnaje základnu. První dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června odehraje český celek v glasgowském Hampden Parku a 22. června se utká s Anglií v londýnském Wembley.

Nominace:
Brankáři: Aleš Mandous (Olomouc), Jiří Pavlenka(Brémy), Tomáš Vaclík (FC Sevilla).
Obránci: Jan Bořil (Slavia Praha), Jakub Brabec (Plzeň), Vladimír Coufal (West Ham), Ondřej Čelůstka(Sparta Praha), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Tomáš Kalas (Bristol City), Aleš Matějů (Brescia), David Zima (Slavia Praha).
Záložníci: Antonín Barák (Hellas Verona), Vladimír Darida (Hertha), Tomáš Holeš (Slavia Praha), Jakub Jankto (Sampdoria), Alex Král (Spartak Moskva), Lukáš Masopust (Slavia Praha), Jakub Pešek (Liberec), Tomáš Souček (West Ham), Petr Ševčík (Slavia Praha).
Útočníci: Adam Hložek (Sparta Praha), Michael Krmenčík (PAOK Soluň), Tomáš Pekhart (LegiaVaršava), Patrik Schick (Leverkusen), Matěj Vydra (Burnley).