Na cestě do Německa se vyhnou gigantům

Čeští reprezentanti se v kvalifikaci o postup na EURO 2024 v Německu utkají v papírově velmi hratelné pětičlenné skupině E s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem. Rozhodl o tom nedělní polední los ve Frankfurtu nad Mohanem. Kvalifikace začne v březnu. Los rozdělil 53 zemí do sedmi pětičlenných a tří šestičlenných skupin. Kvalifikace se nezúčastní Rusko, které je ze soutěží UEFA vyřazeno kvůli invazi na Ukrajinu. Na evropský šampionát postoupí první dva týmy z každé skupiny, Německo má jako pořadatel start jistý. O zbylá tři místa na turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. Česko od rozdělení federace na EURO ještě nikdy nechybělo, sedmi starty v řadě se mohou pochlubit již jen giganti Francie, Itálie, Německo, Portugalsko a Španělsko! Vloni na o rok odloženém kontinentálním šampionátu došli svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého do čtvrtfinále. "Chceme postoupit z této skupiny, mohla být horší. Polsko bude favorit vzhledem k tomu, že je z prvního koše. Nicméně si to s ním rozdáme a věřím, že úspěšně. Další týmy nechceme podceňovat. Ale asi bychom byli alibisti, kdybychom řekli, že hlavně Faerské ostrovy a Moldavsko budou těžcí soupeři, byť k nim chováme respekt," říká kouč, s nímž FAČR na jaře prodloužila smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus.

UEFA před losem rozdělila týmy do šesti výkonnostních košů na základně výsledků v uplynulém třetím ročníku Ligy národů, v níž česká reprezentace na konci září sestoupila z elitní skupiny A. Češi figurovali v druhém koši a měli jistotu, že mimo jiné nenarazí na dva giganty - úřadující mistry světa Francouze a vicemistry Evropy Angličany. Česko se při losu vyhnulo i dalším nejsilnějším soupeřům a z prvního koše dostalo Polsko. Tým okolo hvězdného útočníka Barcelony Roberta Lewandowského v březnu postoupil z play off na nadcházející světový šampionát do Kataru, když ve finále baráže porazil Švédsko, s nímž čeští reprezentanti neuspěli v semifinále ve Stockholmu.

Český celek v posledním souboji s Poláky v listopadu 2018 zvítězil v přípravě v Gdaňsku 1:0. V soutěžním duelu na sebe soupeři naposledy narazili na závěr skupiny EURO 2012 a národní tým pod vedením tehdejšího trenéra Michala Bílka rovněž po výhře 1:0 postoupil do vyřazovací fáze. V Lize národů se Poláci udrželi v elitní divizi.

Se všemi čtyřmi kvalifikačními soupeři mají reprezentanti pozitivní bilanci a vítězný poslední vzájemný duel. Z třetího koše jim přisoudil los Albánii. Balkánský stát se dosud jen jednou představil na velké akci, na EURO 2016 ve Francii neprošel ze skupiny. Český tým si Albánce vloni v červnu pozval na generálku před evropským šampionátem a v Praze zvítězil 3:1. "Byli velmi nepříjemní. Nechceme nic podcenit," podotýká Šilhavý.

S Faerskými ostrovy si reprezentanti před souboji v nadcházející kvalifikaci zahrají příští měsíc přípravné utkání v Olomouci, které je na programu 16. listopadu. Český nebo československý tým ovládl všech šest předchozích vzájemných duelů a ani jednou neinkasoval. "V listopadu určitě dojde k nějakým změnám v nominaci, už jsme avizovali, že někoho chceme vyzkoušet,"
připomíná trenér, jehož svěřenci v listopadu po zápase s Faeřany zakončí kalendářní rok přípravným duelem v Turecku. Také s Moldavskem má zatím národní tým stoprocentní bilanci. Bez obdržené branky zvítězil v obou dosavadních zápasech v kvalifikaci o EURO 2004 v Portugalsku.

Pokud by Češi nedosáhli na první dvě příčky ve skupině, mohli by mít šanci ještě v play off. V něm si o zbylá tři místa na EURO 2024 zahraje podle pořadí v Lize národů 12 zemí, které neuspějí kvalifikaci. O jedno místo se vyřazovacím systémem utká čtveřice týmů ze skupin A, B a C. Českému celku patří v pořadí Ligy národů 14. příčka, k jistotě minimálně play off tak potřebuje, aby z dvanáctky zemí před ním (bez Německa) neprošla z klasické kvalifikace na EURO 2024 nejvýše trojice.

Kvalifikační skupiny vyvrcholí v listopadu příštího roku, play off se bude hrát v březnu 2024. Závěrečný turnaj odstartuje 14. června 2024 v Mnichově a bude ho hostit 10 německých měst. Finále bude o měsíc později v Berlíně. Zlato obhajuje Itálie, která se v nabité kvalifikační skupině C utká v repríze finále loňského EURO 2020 s Anglií. Ve skupině B na sebe narazí jiní dva giganti Nizozemsko s Francií.

Los kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 v Německu:

    Skupina A: Španělsko, Skotsko, Norsko, Gruzie, Kypr.

    Skupina B: Nizozemsko, Francie, Irsko, Řecko, Gibraltar.

    Skupina C: Itálie, Anglie, Ukrajina, Severní Makedonie, Malta.

    Skupina D: Chorvatsko, Wales, Arménie, Turecko, Lotyšsko.

    Skupina E: Polsko, Česko, Albánie, Faerské ostrovy, Moldavsko.

    Skupina F: Belgie, Rakousko, Švédsko, Ázerbájdžán, Estonsko.

    Skupina G: Maďarsko, Srbsko, Černá Hora, Bulharsko, Litva.

    Skupina H: Dánsko, Finsko, Slovinsko, Kazachstán, Severní Irsko, San Marino.

    Skupina I: Švýcarsko, Izrael, Rumunsko, Kosovo, Bělorusko, Andorra.

    Skupina J: Portugalsko, Bosna a Hercegovina, Island, Lucembursko, Slovensko, Lichtenštejnsko.