„Lvíčata“ doplatila na vlastní chyby

Čeští fotbalisté do 21 let vstoupili do evropského šampionátu v Polsku porážkou 0:2 s Německem. Hlavní favorit udeřil v Tychách na konci prvního poločasu i v úvodu druhého, když využil chyby svěřenců trenéra Lavičky v defenzívě. Vedoucímu gólu Meyera ve 44. minutě předcházela zbytečná ztráta míče Černého před vlastní šestnáctkou, před druhou brankou Gnabryho v 50. mu sklepl centrovaný míč nechtěně přímo na kopačky Sáček. Porážka mohla být pro „lvíčata“ ještě krutější, ale brankář Zima chytil pět minut před koncem penaltu Selkemu, nařízenou za ruku Jankta v šestnáctce.

Čeští mladíci, kteří měli na vyprodaném patnáctitisícovém stadionu výraznou diváckou podporu, začali ohrožovat branku soupeře až za nepříznivého stavu 0:2, kdy se ve větším počtu hráčů tlačili do ofenzívy. Pomohlo jim i nasazení uzdraveného středopolaře Baráka pár minut po přestávce. V koncovce se však nedokázali prosadit v několika slibných situacích prosadit a vstřelit kontaktní gól. Nejblíž k němu měli oba italští krajánci a hráči reprezentačního „áčka“. Schick však dvakrát z vyložené pozice německou branku přestřelil, neujala se ani dorážka Jankta na vzdálenější tyči, kterou stihl jeden z obránců ještě vykopnout. Zvýšená aktivita pochopitelně přinášela i riziko dalších inkasovaných gólů do otevřené obrany. Dvoubrankové vítězství favorizovaných Němců však bylo naprosto zasloužené.

NĚMECKO – ČESKO 2:0 (1:0)

Branky: 44. Meyer, 50. Gnabry.
Rozhodčí: Gil Manzano - Rodriguez, Sevilla (všichni Španělsko).
ŽK: Trávník, Jankto (oba Česko).
Německo: Pollersbeck - Toljan, Stark, Kempf, Gerhardt - Dahoud (66. Jung), Arnold (86. Haberer) - Weiser (76. Philipp), Meyer, Gnabry - Selke. Trenér: Kuntz.
Česko: Zima - Sáček (81. Chorý), Lüftner, Simič, Havel – T. Souček – V. Černý (72. M. Hašek), Trávník, P. Ševčík (56. Barák), Jankto - Schick. Trenér: Lavička.

JAK TO VIDĚL TRENÉR VÍTĚZSLAV LAVIČKA? "Po dobrém začátku jsme ztratili kontrolu nad zápasem. Němci nás kvalitním držením míče a součinností zatlačili. Zlomovým bodem bylo, když jsme inkasovali gól v závěru poločasu a na začátku druhého pak znovu. Bylo to po chybách v naší obraně. V závěru jsme se snažili střídáním změnit obraz hry, poslali jsme tam vysoké hráče. Vytvořili jsme si šance, ale ty jsme nedali. Soupeř naše chyby potrestal, my jeho ne. To byl jeden z hlavních klíčů, že bere body…“