Ligový start za dveřmi

Uteklo to jako voda, dva měsíce, které uběhly od podzimní poslední „leče“ na prvoligových trávnících, jsou už nenávratně pryč a fanoušci nejpopulárnějšího sportu se mohou těšit, že o víkendu, navzdory termínové i televizní kolizi se zimní olympiádou v Koreji, vyrazí zase na fotbalové stadiony. K osobní návštěvě osmi zápasů úvodního kola jarní části HET ligy nahrává i poměrně příznivé únorové počasí, které je letos (zatím) bez sněhu a ledu.

Asi největší pozornost bez rozdílu klubové přízně bude soustředěna na obě pražská „S“, která v zimní pauze podstoupila odlišné kúry. V Edenu se inspirovali libereckým modelem se vším všudy, a tak ze Slovanu přivedli sportovního ředitele Nezmara, kompletní realizační tým nového trenéra Trpišovského i jeho bývalé svěřence Pokorného, Kúdelu a brankáře Koláře. Zároveň se rozloučili se staršími hráči, které angažovali v létě v mistrovské euforii – cizinci Altintopem s Rotaněm i gólmanem Laštůvkou. Na Letné se propouštělo ještě masivněji a rovněž po pouhém půlročním pobytu, což se týkalo Mandjecka, Janka, Biabianyho. Skříňku v kabině vyklidili překvapivě také dřívější opory Mareček s Karavajevem, kteří našli angažmá v Beneluxu, i brankářská „jednička“ Dúbravka, jehož si vytáhl těsně před uzavřením přestupového okna na hostování s opcí zachraňující se Newcastle. Majitel Sparty Daniel Křetínský však napumpoval rekordní sumu do nákupu dalších zahraničních akvizic – středopolařů Stanciua a Kangy, žádný gólman v Česku nestál také tolik jako Rumun Nita.

Zbrojení největší rivalů se však bude s největší pravděpodobností týkat jen boje o druhou příčku a účast v předkole Ligy mistrů, neboť čtrnáctibodový náskok podzimního suveréna a lídra z Plzně jiný realistický scénář pro jarní odvety ani nepřipouští. Viktoria investovala do nákupu téměř dvoumetrového mladého forvarda Tomáše Chorého z Olomouce, když aktivovala jeho výstupní klauzuli ve smlouvě se Sigmou a přihodila ještě „něco“ navíc, aby ho měl trenér Pavel Vrba k dispozici již pro druhou polovinu sezony. Po jejím konci se očekává odchod reprezentačního útočníka a aktuálně nejlepšího ligového střelce Michaela Krmenčíka za opravdu velké peníze do zahraničí. A pokud by k němu z nějakého důvodu nedošlo, mohl by se zviditelnit ve skupinové fázi Ligy mistrů.

Ještě jeden ostrý start se pomalu, ale jistě blíží – čtvrtfinále MOL Cupu. Loňský přímý postup Zlína do základní skupiny Evropské ligy s bonusem minimálně 70 milionů korun totiž výrazně zatraktivnil národní pohár, zvlášť když české kluby rok co rok zažívají traumata v podobě uvíznutí v předkolech. Největším favoritem na jeho zisk je Slavia, která by si tím alespoň částečně kompenzovala zřejmě neúspěšnou obhajobu mistrovského titulu. Sparta už z něj vypadla doma na penalty s Baníkem…