Křest ohněm v kolébce fotbalu

Drtivá většina české reprezentace si v úvodním utkání pětičlenné skupiny kvalifikace EURO 2020 ve Wembley proti Anglii poprvé v životě zahraje na stadionu pro 90 tisíc diváků. Trenér Jaroslav Šilhavý však věří, že se hráči z neobvyklého zážitku v proslulém fotbalovém "chrámu" v Londýně nepodělají. "Spoléhám na to, že hráči, kteří jsou v reprezentaci, už mají kvalitu a velkých zápasů, i když nechci říct stejných, odehráli dost. Věřím, že byť soupeř je silný a prostředí má být úžasné, plný stadion, tak se z toho nikdo nepodělá a odehrajeme s Anglií dobrý zápas. Samozřejmě Anglii považuji za favorita skupiny číslo jedna a pak si to zbylé čtyři týmy rozdají o druhé postupové místo," říká kouč.

A ve stejném duchu mluvil na čtvrteční předzápasové tiskové konferenci i Vladimír Darida, který by měl zastoupit zraněného kapitána Bořka Dočkala: "Myslím, že pro každého fotbalistu ten zápas znamená něco víc, když se hraje ve Wembley, v Anglii. Věřím, že zápas si nejen užijeme, tu atmosféru, ale že se na druhou stranu od toho dokážeme oprostit. Abychom nebyli křečovití, abychom se z toho nepodělali. Věřím, že se dokážeme soustředit na náš výkon."  
 
Angličanům kvůli zranění vypadla jedna z útočných hvězd Marcus Rashford. "Síla těch tří ofenzivních hráčů je tak obrovská, že když jeden z hráčů vypadne, jsou tam další. Sancho a jemu podobní. Všichni jsou to skvělí hráči, jeden vedle druhého. Anglie je tak silná, že výběr má větší než my,"zdůrazňuje Šilhavý, kterého doplňuje Darida: "Koukali jsme na video, viděli jsme všechny hráče. Ty klíčové vepředu, kteří jsou strašně přímočaří. Tohle je celkově silná stránka celého týmu. Získají balon a snaží se to co nejjednodušeji dostat dopředu a přímo na bránu. Mohl bych vyjmenovat skoro každého hráče, protože všichni hrají v Premier League nebo top klubech."  

Samostatná česká reprezentace si zahraje ve Wembley potřetí. V roce 1996 na legendárním stadionu reprezentanti prohráli finále mistrovství Evropy 1:2 v prodloužení „zlatým gólem“ s Německem a v roce 2008 remizovali v přípravě s Anglií 2:2. "Kluci tehdy na EURO udělali skvělý výsledek. Někteří přijeli s námi nás podpořit, například Karel Poborský. Ale spíš jsme se možná bavili o roku 2008, což je blíž. To by se nám líbilo takový výkon i výsledek, který tehdy předvedlo mužstvo, kdy jsem u toho byl jako asistent,"připomíná Jaroslav Šilhavý, který má o základní sestavě už téměř jasno a váhá pouze nad obsazením jednoho ofenzivního postu.