Konečně zlomili penaltové prokletí

Černá můra neúspěšných penaltových rozstřelů tlačila anglické fotbalisty již tři dekády od mistrovství světa 1990 v Itálii. Na penalty vypadli i o osm let později ve Francii a také v roce 2006 na světovém šampionátu v Německu, kde se loučili po nepovedené čtvrtfinálové koncovce. Nyní si připsali po dlouhých dvanácti letech první výhru ve vyřazovací části, která je posunula do čtvrtfinále. Na stadionu moskevského Spartaku to však se svěřenci trenéra Garetha Southgate vypadalo opět bledě, protože ve třetí sérii vychytal Hendersona kolumbijský brankář David Ospina.

Jenže v následující čtvrté trefil Uribe bombou jen spojnici břevna a tyče. A díky chladnokrevnosti Trippiera, který ve třetí minutě nastavení normální hrací doby přizvedl po rohovém kopu u brankové tyče hlavičku stopera Miny pod břevno, srovnali Angličané s Jihoameričany krok. Infarktová koncovka vrcholila, gólman Jordan Pickford akrobatickým zákrokem vyrazil střelu Baccy. Poslední exekutor střídající Eric Dier, který ve druhé části prodloužení mohl rozhodnout, ale z dobré pozice mířil hlavou nad branku, složil reparát, především z psychické odolnosti. Měl na své straně i potřebné fotbalové štěstí. Na jeho nepříliš umístěnou střelu si sice Ospina sáhl, ale nezabránil cestě míče do sítě…
 
Fotbalová kolébka konečně zlomila penaltové prokletí. Erupci radosti si naplno užíval i kouč Southgate. Měl k tomu i palčivý privátní důvod ještě ze své hráčské kariéry. V semifinále EURO 1996 v Anglii, do kterého hostitelé postoupili po úspěšné exekuci pokutových kopů ve čtvrtfinálovém duelu se Španělskem, totiž právě on selhal v šesté sérii a do finále ve Wembley tak proti největšímu překvapení celého šampionátu týmu Česka nastoupilo Německo… A černá nit nezdarů se od té doby táhla i na dalších evropských turnajích. Angličané vypadli na penalty ve čtvrtfinále EURO 2004 s domácími Portugalci (5:6) i o osm let později znovu ve čtvrtfinále s Italy (2:4) na mistrovství Evropy, které společně uspořádaly Polsko a Ukrajina.