Kdo složí v derby reparát?

Úvodní jarní kolo Synot ligy nepřineslo téměř žádné překvapivé výsledky, do této kategorie totiž není možné zařadit po podzimu čtvrtý liberecký Slovan, který v páteční předehrávce padl s Duklou na Julisce. Účastníkovi základní fáze Evropské ligy totiž v zimě pořádně pustily žilou odchody dvou reprezentantů.

S loučením Josefa Šurala se u Nisy víceméně počítalo, neboť mu v červnu končila smlouva a novou nechtěl na severu Čech podepsat. Stěhování kapitána a klíčové osobnosti týmu na hřišti i v kabině Davida Pavelky, který krátce předtím kontrakt o další rok prodloužil, bylo naopak neplánované. Ale finančně lukrativní nabídku bohaté i ambiciózní turecké Kasimpasy nešlo prostě vedením klubu odmítnout a také hráč se nenechal dlouho k zahraničnímu angažmá přemlouvat.

Trenér Jindřich Trpišovský se nijak po těchto transferech netajil obavami, že to bude velmi citelný zásah do stabilizované základní sestavy Liberce, ve které nyní mají výraznou převahu mladíci s minimem prvoligových zkušeností. Zřejmě i proto tým v premiéře sice dobře začal, ale špatně skončil, neboť ho vedoucí branka Tomáše Bergera srazila do kolen, ze kterých se už nedokázal zvednout. Toto klopýtnutí náramně nahrálo do karet stíhačům, především posílené pražské Slavii, která se již dokázala bodově dotáhnout. Šanci pochopitelně větří i největší rival ze sousedního Jablonce, který chce na jaře složit reparát za výsledkově zpackaný podzim a znovu se prodrat mezi tuzemské účastníky evropských pohárů. Nyní má k přiblížení tohoto cíle jedinečnou příležitost, neboť na programu víkendového kola je v sobotu další podještědské derby, v němž se svěřenci nového trenéra Frťaly představí na libereckém stadionu. Pokud si odtud odvezou domů bod nebo dokonce všechny tři za výhru, dostane se Slovan ještě pod větší tlak nejen na špici průběžné tabulky…