Jaro i nadstavba budou mít náboj!

Ligový podzim, který o minulém víkendu předčasně skončil kvůli mistrovství světa v Kataru, se příliš nelišil co do kvality od toho loňského. Také v něm nebylo moc zápasů na opravdu nadstandardní úrovni. Zvýšilo se snad jen pouze používání, nebo spíš nadužívání VAR, který v tuzemském provedení provozujeme jako spoustu jiných věcí nejen ve fotbale specificky oproti většině evropských zemí.

Na čele tabulky přezimuje očekávaný trojlístek Plzeň, Slavia, Sparta, i když se asi nepředpokládalo pořadí, které kopíruje i koncovku minulého sezony. Náskok před ostatními týmy je tak výrazný, že z něj vzejde nový nebo staronový mistr. Dlouho to vypadalo, že do jarních odvet půjde obhájce titulu s luxusním náskokem, který se viktoriánům výrazně snížil v podzimním finiši, v němž prohráli doma se Spartou a v epilogu ve vršovickém „Ďolíčku“ jen remízovali posledními Pardubicemi. Obě pražská „S“ těchto nečekaných klopýtnutí lídra stoprocentně bodově využila. Slávisté už dýchají Plzni na záda, sparťané nejsou v tak těsném kontaktu, ale kdyby ve Štruncových sadech nezlomili více jak desetileté čekání na výhru, mohli mistrovské ambice minimálně o rok zase už v půlročním předstihu odložit…

Další týmy jsou po podzimní části poskládané v titěrných rozdílech, vždyť čtvrtou Olomouc od třináctých Jihočechů dělí pouhých šest bodů! Není proto divu, že po každém odehraném kole připomíná tabulky přesýpací hodiny oběma směry. A na jaře tomu nebude jinak, proto lze jen obtížně odhadovat, jak bude vypadat složení do nadstavbové části, která by měla mít tentokrát patřičně dramatický náboj. Klasickým příkladem nevyrovnaných výkonů je pro mě Liberec, který v případě výhry na teplických Stínadlech mohl být v elitní šestce, po prohře ale zůstal v dolní polovině.

Čekal jsem, že výš bude Slovácko, které si ale na vlastní kůži vyzkoušelo, jak je složité přepínání při anglických týdnech z evropských pohárů do ligových duelů. Musíte k tomu disponovat jak mezinárodními zkušenostmi, tak i dostatečně širokým a kvalitním kádrem, abyste zvládli úspěšně vystupovat na obou scénách. V pohárové Evropě se jako nováček prezentovalo ve velmi slušném světle, a i když nepostoupilo ze skupiny do jara, přidalo solidní bodový počinek do národního koeficientu. V lize ale nejelo na loňské vlně a teprve v závěru se stihlo probojovat do horní poloviny. Po nástupu trenéra Pavla Hapala konečně zabral i ostravský Baník a vyškrábal se z nedůstojného pobytu v prvoligovém podpalubí. Sobotní zápas MOL Cupu ve Vítkovicích se Spartou ale výmluvně ukázal, že reálně ještě nemůže aspirovat na evropské příčky, jak klubové vedení rádo proklamuje.

Na čtvrtou příčku vyšplhala olomoucká Sigma. Sesadila z ní hradecké „votroky“, kteří po překvapivé porážce ve východočeském derby s Pardubicemi v domácím boleslavském azylu prohráli další dvě utkání, a tím trochu pokazili jinak pozitivní dojem z celého podzimu. Ale replika trenéra Míry Koubka, že na jaře budou hrát o záchranu, mi připadá hodně přehnaná. To se týká jejich pardubického rivala a především zlínských „Ševců“, kteří jsou pro mě největším zklamáním, neboť mají v týmu dost zkušených hráčů. V jarních bitvách se však budou muset prezentovat diametrálně odlišnými výkony, jinak budou chodit diváci v Baťově městě na druhou ligu jak v hokeji, tak nově i ve fotbale…“