Jarní opona jde nahoru!

Pěkně zostra začne české fotbalové jaro, neboť po nadcházejícím úvodním kole Synot ligy, vstoupí jediný tuzemský zástupce pražská Sparta i do pohárové Evropy. Čekají ji dva duely play off Evropské ligy s ruským Krasnodarem, který nejprve přivítá na Letné.

Dosažené výsledky, vypadnutí, nebo postup do osmifinále pak dají v kontextu s bilancí především řeckých klubů konkrétní odpověď na stále frekventovanější otázku, jestli se v blízkém časovém horizontu na základě koeficientů jednotlivých zemí dočká český mistr po letech přímého postupu do základní části Champions League. Každopádně to nebude ještě v příštím ročníku 2016/2017, do kterého už Česko, pokud se nestane v pohárovém finiši nic mimořádného, vstoupí na kýžené dvanácté pozici, dávající jistotu přímé účasti mezi evropskou klubovou smetánkou. Bude však záležet na bodovém vystoupení pěti týmů (je to stejný počet jako v tomto ročníku), jestli dokáží toto lukrativní místo udržet, když si budou muset cestu do podzimní skupinové fáze obou soutěží nejdřív proklestit z labyrintu letních předkol. Pokud se jim to společně povede, tak na jaře 2018 dostane šampion mnohamilionový postupový bonus!

Vraťme se ale zpátky do současnosti, pořád máme kalendářní zimu a březen je teprve za dveřmi. Pro reprezentanty to bude hodně důležitý měsíc, neboť na jeho sklonku čekají český národní tým první dvě zápasové prověrky v přípravě na červnové EURO ve Francii na Letné se Skotskem (24. 3.) a o pět dnů později ve Stockholmu se Švédskem. Nominace kouče Pavla Vrby totiž výmluvně naznačí, koho nejspíš povolá v polovině května na závěrečné soustředění, které se jako za jeho předchůdců opět uskuteční v rakouském Seefeldu, kde jsou v plánu další dva mezistátní zápasy. Poslední herní test absolvuje reprezentace po návratu domů 5. června v Praze, pár dnů před odletem na šampionát.