Francie a hladový trojlístek

Po výhře Anglie nad Švédskem a penaltovém postupu Chorvatska na úkor domácího Ruska je semifinálové kvarteto, které ještě čekají na mistrovství světa dva zápasy o medaile, kompletní. Jeho složení jen potvrzuje, že letošní šampionát přinesl ve skupinové i vyřazovací fázi spoustu překvapení. Ze čtyř aspirantů na světový titul ho dva již v minulosti získali, svorně když sami turnaj pořádali – Anglie v roce 1966 a Francie v roce 1998. Zbývající tandem Belgie-Chorvatsko si nikdy ani finále nezahrál, maximem pro oba týmy je účast v semifinále.

„Rudí ďáblové“ se do něj probojovali na šampionátu v roce 1986 v Mexiku, Chorvaté přivezli bronz z Francie 1998. Není proto divu, že ve všech zemích zavládla z ruského postupového tažení reprezentačních celků obrovská euforie, vždyť i anglická kolébka fotbalu došla takhle daleko naposledy v Itálii 1990! A hlad po nečekaném zlatém triumfu je pochopitelně čím dál větší…
 
Pouze Francouzi z této elitní společnosti co do úspěšnosti vybočují, protože si zahráli ve finále proti Itálii na MS 2006 v Německu, v němž prohráli po penaltovém rozstřelu. Mají také ve sbírce kromě světového primátu i ten kontinentální z EURO 2000, které společně uspořádaly Belgie a Nizozemsko. Svěřenci trenéra Didiera Deschampse si zahráli evropské finále i před dvěma lety, kdy šampionát hostila doma Francie, ale překvapivě v něm v prodloužení podlehli Portugalcům.