Evropské finále poprvé a naposledy?

Přání prý bývá otcem myšlenky. Když UEFA přidělila pořadatelství finále nejmladší pohárové soutěže Evropské konferenční ligy Česku, Praze a stadionu v Edenu, tak si optimisté a vyznavači červenobílých barev vysnili, že by jedním z týmů, usilujících o trofej, mohla být Slavia. Zvlášť když její předchozí opakované postupy do čtvrtfinále Evropské ligy byly ještě v živé paměti.

Los základní skupiny, ve které slávisté během podzimu narazili na průměrný turecký Sivasspor, Kluž a neznámý kosovský klub Ballkani, tyto smělé vize reálně přiživoval, jenže ani mocný finiš nespasil úvodní rozpačité klopýtání a marnotratné rozdávání bodů soupeřům. Téměř povinná účast v jarním play-off proklouzla Slavii dost trestuhodně mezi prsty.

A tak se musely plány o nejatraktivnější finalistech logicky korigovat v přání, aby aspoň v jednom měl český fotbal svého zástupce. Dopadlo to nakonec v maximalistické variantě, neboť dres londýnského West Hamu obléká tandem Tomáš Souček-Vladimír Coufal. Jeho závěrečnému soupeři, italské Fiorentině pak vystřílel cestu do Prahy další exslávista a reprezentant Antonín Barák!

Pro oba kluby to je navíc sváteční evropská událost. „Kladiváři“ si zahrají finále po dlouhých 47 letech, které uplynuly od jejich porážky 2:4 od Anderlechtu Brusel v tehdejším Poháru vítězů pohárů. „Fialky“ z Florencie si zopakují finálový duel po 33 letech, v roce 1990 podlehly v Poháru UEFA, který je předchůdcem Evropské ligy, v italské bitvě turínskému Juventusu 1:3. Večer ve středu 7. června to tedy bude pro vítěze premiérový nezapomenutelný zápis do bohaté klubové historie.

Není proto divu, že fanoušci obou soupeřů by nejraději vzali Prahu útokem, aby byli se svými miláčky na stadionu v Edenu v co nejhojnějším počtu, což je vzhledem k jeho dvacetitisícové kapacitě ale neřešitelný problém. UEFA je sice podělí kluby rovným dílem, ale na většinu zájemců se pochopitelně z této nízké kvóty nedostane. I proto z Anglie a Itálie sílí nespokojené hlasy, proč se hraje v zemi, která nedisponuje dostatečně velkým fotbalovým stánkem.

Pokud nechce Česko v budoucnu pouze nostalgicky vzpomínat na červnové finále Evropské konferenční ligy L. P. 2023, musí postavit nový Národní stadion, kde bude hrát nejen reprezentace, ale i zdejší klub s početnou diváckou základnou. Není, myslím, složité rozluštit tuhle tajenku. Kdo? Sparta, protože Letná dosluhuje a už nevyhovuje moderním požadavkům na divácký komfort i bezpečnost. Kde? Na Strahově, který je v havarijním stavu a podle územního plánu může sloužit pouze sportu…