Do baráže se dvěma nováčky

V nominaci české reprezentace na semifinále play off o mistrovství světa proti Švédsku a případné finále nechybí klíčový útočník Patrik Schick, který je po zranění. Trenér Jaroslav Šilhavý povolal i dva nováčky, slávistu Ondřeje Lingra a sparťana Ladislava Krejčího mladšího. Výběr má zatím 21 jmen, kouč ještě nejpozději do pondělního srazu v Praze doplní minimálně dva hráče. Český tým nastoupí v semifinále play off 24. března ve Švédsku. Vítěz se ve finále o pět dní později utká o účast na šampionátu s Polskem, které ze semifinále prošlo bez boje poté, co bylo kvůli invazi na Ukrajinu vyloučeno Rusko. Play off se hraje jen na jeden zápas.

Šilhavý měl při nominaci velké problémy se skládáním týmu, neboť mu ze zdravotních důvodů vypadla řada hráčů. Chybět bude kompletní obranná čtyřka z loňského EURO 2020 Vladimír Coufal, Ondřej Čelůstka, Tomáš Kalas i Jan Bořil. Mimo hru jsou také Matěj Vydra, Lukáš Provod, Ondřej Kúdela, Filip Novák či Petr Ševčík.

Schick naposledy hrál 18. února, Šilhavý ale věří, že v tomto týdnu za Leverkusen nastoupí a následně ho bude mít k dispozici na reprezentaci. "Jsme s ním v komunikaci. Poslední zprávy jsou takové, že vyšetření ukázalo, že by to mělo být dobré. Už trénuje, připojuje se k mužstvu. Ve čtvrtek hrají pohár a v neděli ligu. Věří tomu, že nastoupí do některého zápasu, ne-li do obou. Podle toho se ukáže, jestli bude k dispozici, nebo nebude," říká kouč.

Poprvé se do nominace reprezentačního "áčka" dostali třiadvacetiletý ofenzivní univerzál Lingr a rok mladší Krejčí. Zatím jen jeden start má jablonecký zadák Jaroslav Zelený. "Lingr a Krejčí dlouhodobě vykazují dobrou výkonnosti. Byli oporami jedenadvacítky, kde patřili k nejlepším hráčům, tahounům a lídrům týmu. Dokazují to i ve svých mateřských klubech. Proto i z hlediska absencí jsme se je rozhodli nominovat," vysvětluje Šilhavý.

V nominaci je i útočník Jan Kuchta, který působí v Lokomotivu Moskva. I když kvůli invazi na Ukrajinu platí zákazu letů z Ruska do zemí Evropské unie, na sraz by se měl dostat. "Chtěl reprezentovat za každou cenu. Lze ho sem dostat, máme pro něj spojení, poletí s dvěma přestupy přes Bělehrad a Vídeň. Klub žádné problémy nedělá, naopak," konstatuje manažer reprezentace Libor Sionko.

Po roce a půl se vrací stoper polské Čenstochové Tomáš Petrášek, poprvé od loňského června se v národním celku představí brankář Jiří Pavlenka, který kvůli zranění na poslední chvíli přišel o loňské EURO 2020. V nominaci zatím figuruje jen pět obránců, jednoho ještě Šilhavý dodatečně povolá. "V obraně máme dvě nebo tři varianty a s tím pracujeme. Pak to musíme rozštípnout a rozhodnout se. Nechci předjímat, ale možná budeme muset trochu změnit organizaci hry. Komplikace to je, kdo do boje půjde, tomu věříme," zdůrazňuje Jaroslav Šilhavý, který vidí zápas ve Švédsku jako otevřený. "Věřím, že budeme my ten vítězný tým. Kdybych to měl procentuálně vyjádřit, je to 50 na 50. Možná mají benefit v plném hledišti. Mají určitě velice silný tým. Víceméně hrají poslední zápasy pohromadě, sestava se mění minimálně. To je pro ně taky výhoda," dodává.

Zatím není jasné, zda by český tým v případě porážky ve Švédsku měl o pět dní později volno, nebo hrál s jiným soupeřem. Původně proti sobě měli nastoupit i poražení semifinalisté play
off v přípravném duelu, po vyřazení Ruska k tomu ale v "české" čtyřčlenné větvi nedojde. Šilhavého svěřenci si účast v play off zajistili díky vítězství ve skupině Ligy národů. Česká reprezentace se v samostatné historii představila na mistrovství světa jen jednou, a to v roce 2006 v Německu. Současný trenér Jaroslav Šilhavý tehdy dělal asistenta.

NOMINACE:

Brankáři:

Jiří Pavlenka​​ Werder Brémy

Jindřich Staněk​ Viktoria Plzeň

Tomáš Vaclík ​​Olympiakos

Obránci:

Jakub Brabec ​​Aris Soluň

Aleš Matějů​​ Benátky

Tomáš Petrášek​ Čenstochová

David Zima ​​FC Turín

Jaroslav Zelený​ FK Jablonec

Středopolaři:

Antonín Barák​​ Hellas Verona

Tomáš Holeš​​ Slavia Praha

Jakub Jankto​​ Getafe

Ladislav Krejčí II​ Sparta Praha

Lukáš Masopust​ Slavia Praha

Jakub Pešek​​ Sparta Praha

Michal Sadílek​​ Twente Enschede

Tomáš Souček​​ West Ham

Jan Sýkora​​ Viktoria Plzeň

Útočníci:

Adam Hložek​​ Sparta Praha

Jan Kuchta​​ Lokomotiv Moskva

Ondřej Lingr​​ Slavia Praha

Patrik Schick​​ Bayer Leverkusen