Dlouhá zima v Česku

Blížící se mistrovství světa v Kataru, které bylo přesunuté do klimaticky snesitelnějšího termínu na přelomu listopadu a prosince, obrátilo naruby termínové listiny ligových soutěží ve všech světadílech bez ohledu na to, jestli si národní tým proklestil cestu mezi elitu, nebo uvízl v kvalifikačním sítě. Do té druhé méně šťastné kategorie zemí patří i Česko, pro které to ale není nic nového, neboť ve své samostatné historii startovalo pouze v roce 2006 u sousedů v Německu. Letošní zdejší fotbalová zima bude delší, než jsme byli v posledních sezonách zvyklí.

Odehraje se sice šestnáct kol nejvyšší soutěže, která ale vzhledem k závěrečné nadstavbové části nebude ani v polovině, takže jaro bude hodně nabité i hektické, neboť v něm nebude příliš mnoho termínových variant k případným dohrávkám odložených zápasů. Jarní start o posledním lednovém víkendu bývá tradičně strastiplný hlavně na severu Čech, odkud se rekrutují tři týmy Liberec, Jablonec a Teplice. I v jiných městech nebývá při přívalech sněhu situace ohledně způsobilosti terénu situace růžová, v Mladé Boleslavi a ve vršovickém „Ďolíčku“ má po celou sezonu trávník dvojnásobně velkou zátěž kvůli východočeským azylantům Hradci Králové a Pardubicím. Trenéři bez výjimky pak mají letos nečekaný hlavolam, jak od poloviny listopadu, kdy se uzavře podzimní část, skloubit dovolenou hráčů se zimní přípravou, což se v minulosti většinou vyřešilo volnem ve vánočně-novoročním období.

Bezprostředně po skončení ligy se sejde česká reprezentace k listopadovému dvojzápasu v Olomouci s Faerskými ostrovy a potom v Gaziantepu s Tureckem. Pro Jaroslava Šilhavého a jeho nejbližší spolupracovníky může být nominace tvrdým oříškem, protože kluby v zahraničí, kde se řada soutěží znovu rozběhne po prosincovém konci katarského šampionátu, budou chtít poslat hráče co nejdřív na dovolenou, aby se mohli také včas a odpočinutí vrátit do tréninkového procesu. Řešením je i povolání a vyzkoušení několika nováčků, byť v případě mladíků z „jedenadvacítky“, která postoupila na EURO 2023, by to zároveň kolidovalo s jejich plánovanou přípravou v Portugalsku.

Trojlístek českých zástupců ve skupinové fázi evropských pohárů bude mít již také dohráno. Mistrovská Plzeň nebude pokračovat na jarním play-off Evropské ligy, Slavia i Slovácko postupovou šanci před závěrečnými dvěma duely v Evropské konferenční lize stále živí. O její reálnosti hodně napovědí čtvrteční zápasy v kosovském Ballkani a s Kolínem nad Rýnem v Uherském Hradišti. Zatímco pro červenobílé to je i vzhledem ke klubovým ambicím i trojici soupeřů ve skupině jednoznačný cíl, svěřenci trenéra Martina Svědíka mohou jen příjemně překvapit. Že by jim do třetice přálo štěstí? Nejprve se dostali díky příznivé konstelaci do třetího předkola a před dvěma týdny odehráli v Nice zápas bez diváků. Stejnou kulisu bude mít totiž i obávaný kotel v Bělehradě v epilogu s Partizanem…