Číňané se už těší!

Číňané se už těší!

Za šest týdnů podstoupí český národní tým první mezinárodní test v novém kalendářním roce, když se v čínském městě Nanningu zúčastní druhého ročníku „China Cupu“, na němž budou kromě domácí reprezentace startovat ještě celky Walesu a Uruguaye.

Z několikadenní sondovací mise v dějišti turnaje se o víkendu vrátil dlouholetý technický vedoucí české reprezentace JAROSLAV DUDL, aby ve druhé polovině března vše klapalo podle představ. „Turnaj bude největší fotbalovou akcí v Číně v roce 2018, tomu také odpovídají přípravy i zájem diváků. Pořadatelem je společnost Wanda, která je významným developerem a má ještě další aktivity včetně těch sportovních, kromě fotbalu se podílí i třeba na cyklistických nebo maratonských závodech,“ říká „Sláva“ Dudl a připomíná, že koncem století hrával za ligový tým Wanda Dailian někdejší reprezentační kapitán Václav Němeček, který s ním v roce 1997 dokonce vyhrál čínský titul!

Nanning je rychle se rozvíjejícím čínským městem, celá aglomerace má šest milionů obyvatel. V jeho ulicích jsou již také plakáty na blížící se turnaj, jehož loňský premiérový ročník vyhrálo Chile, dalšími účastníky kromě Číny byl ještě evropský tandem Chorvatsko - Island. Všechna utkání se uskuteční na všesportovním stadionu s atletickým oválem a kapacitou 25 tisíc diváků. „Pořadatelé nám opakovaně zdůrazňovali, že se čínští fotbaloví fanoušci na zápasy velmi těší, bude to pro ně svátek, protože zde nepůsobí prvoligový klub,“ konstatuje zkušený český emisar a přidává další podrobnosti: „Budeme bydlet v hotelu Wanda Real spolu s Velšany, domácí výběr s Uruguayjci pak v jiném hotelu, který rovněž patří společnosti Wanda. Hned vedle toho našeho je nové obrovské nákupní centrum, staví se všude, vznikají úplně nové obytné čtvrti, trochu mi ten stavební ruch připomíná Katar, kde jsme byli na mezinárodním turnaji v listopadu. Už přílet do Nanningu na moderní letiště je velkým zážitkem.“

Samotná cesta, byť pochopitelně leteckým speciálem, už takovým zážitkem vzhledem ke vzdálenosti od Prahy pro fotbalové pasažéry nejspíš nebude. „Do Pekingu jsme letěli přes devět hodin, další tři pak do Nanningu,“ líčí čerstvou vlastní zkušenost. Reprezentace zažije i kuriózní časový posun, první zápas odehraje 23. března s Uruguayí v 19.35 tamního času, což je 12.35 SEČ. Jenže utkání o umístění se budou hrát 26. března již po přechodu na letní čas, takže rozdíl bude „jen“ šest hodin. Hned druhý den se pak bude národní tým vracet zpátky. V březnu budou v Číně panovat vyšší teploty, než bylo lednových 22-24 stupňů Celsia, nezvyklým faktorem bude pro fotbalisty i zdejší vlhkost vzduchu.

Na rekognoskaci čínského terénu se ve stejnou dobu vydali i Velšané, se kterými se v Nanningu potkal. „Přijeli ale hlavně kvůli tomu, že se na „China Cup“ chystá přiletět asi 800 členů jejich reprezentačního fanclubu,“ usmívá se Jaroslav Dudl, který však 20. března na palubě fotbalového speciálu směr Čína nebude. „Poletíme s kuchařem Rudou Jurigou o den nebo dva dřív,“ prozrazuje.

FOTO: JAROSLAV DUDL