Christophe Kabongo: „Byl jsem teď víc na očích!“

Christophe Kabongo: „Byl jsem teď víc na očích!“

Narodil se před necelými dvaceti lety v Praze, říkají mu „Kryštofe“, ale jméno a hlavně příjmení CHRISTOPHE KABONGO zní nečesky. Mladý útočník, který prošel juniorskými reprezentačními výběry, byl odmalička ve Spartě, ale v roce 2020 zamířil do belgického Lommelu. Na jaře se svojí domovině přiblížil. Strávil ho totiž na hostování v Podbrezové a v dresu nováčka slovenské ligy, který pod taktovkou českého kouče Romana Skuhravého bojuje o účast v pohárové Evropě, vstřelil pět gólů.

Nabídka z Lommelu, který patří do City Group, vlastnící Manchester City, byla fajn a potěšila mě. Na Spartě to tehdy navíc nebyla pro mě moc ideální situace, i když jsem byl v klubu už od sedmi let. To byly hlavní důvody, proč jsem se rozhodl v létě 2020 odejít do Belgie. Byl jsem v Lommelu v kádru „áčka“ a odehrál pár zápasů za „béčko“. Přibrzdilo mě taky zranění.


PŘESVĚDČIL MĚ TRENÉR SKUHRAVÝ!“

V zimě jsme s mým manažerem panem Krobem zvažovali možnosti, co dál, když nebudu v Lommelu hrát. Řešením bylo hostování a zvolili jsme nakonec Podbrezovou. S jejím trenérem panem Skuhravým jsem hovořil po telefonu, než jsem tam doopravdy šel. Líbilo se mi, jak mluvil, jaký fotbal chce s týmem hrát. Přesvědčil mě, je to výborný trenér i člověk, jak jsem ho poznal. Bylo to pro mě vydařené angažmá.


S PĚTI BRANKAMI JSEM SPOKOJENÝ…“

Pravidelně jsem nastupoval, i když ne na celé zápasy, a vstřelil jsem pět branek. Je to, myslím, solidní počet, se kterým jsem spokojený. Trefil jsem se v obou utkáních proti Žilině, dal jsem po gólu Trnavě, Slovanu a doma Dunajské Stredě, kterou jsme porazili 2:0. Šel jsem na hřiště po přestávce za stavu 1:0 pro nás a přidal druhou pečetící branku, která hosty zlomila. Porážka v Podbrezové byla pro DAC velkou komplikací v těsném souboji o titul s bratislavským Slovanem, který ho nakonec obhájil.


JAKO NOVÁČEK HRAJEME O EVROPU!“

Pro Podbrezovou jako prvoligového nováčka je velkým úspěchem, že se dostala do skupiny o titul a v ní hraje o evropské poháry. Škoda, že jsme v sobotu doma prohráli s Trnavou, protože si myslím, že jsme na třetí místo v tabulce, které si pojistila, měli. Ale nebyl to z naší strany tentokrát dobrý zápas. Kdybychom udrželi čtvrtou příčku, tak by si Podbrezová zahrála předkolo Evropské konferenční ligy. Jenže se na nás tlačí Banská Bystrica, která má stejně bodů, ale horší skóre. V posledním kole v sobotu hraje v Dunajské Stredě a my v Bratislavě s mistrovským Slovanem…


NA TRÉNINKU JSEM SI NAŠTÍPL ZÁPĚSTÍ…“

Byl jsem zklamaný, že jsem v sobotu nemohl klukům pomoct. V týdnu jsem si totiž na tréninku naštípl levé zápěstí a sezona pro mě bohužel předčasně skončila. Doktor mi doporučuje, abych šel na operaci, že to bude lepší varianta k rychlému a trvalému vyléčení. Týden bych měl mít ruku v sádře, pak ji vyměním za ortézu, se kterou se už nechá trénovat.


V LOMMELU MÁM JEŠTĚ DVA ROKY SMLOUVU!“

Do Prahy jsem se během jara dostal jen dvakrát, když jsme s Podbrezovou hráli ligu v pátek a měli o víkendu volno. Mamka tady se mnou byla a táta se přijel podívat na jeden náš zápas. Pochází z Demokratické republiky Kongo a v Česku žije už skoro třicet let. Mamka je původem z Ruska, do Prahy přišla už jako osmiletá. Až po skončení sezony dorazím do Prahy, tak se potkáme s panem Krobem a probereme, co se mnou dál. Mám v Lommelu smlouvu ještě na dva roky do června 2025. Hrával jsem postupně v juniorských reprezentacích U-17, U-18, U-19 a teď patřím do dvacítky. Díky angažmá v Podbrezové a vstřeleným brankám jsem byl, myslím, na jaře víc na očích než předtím.“

CHRISTOPHE KABONGO

Narozen: 27. srpna 2003. Výška: 188 cm. Váha: 88 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Sparta Praha (2010-2020), Lommel SK (Belgie, 2020-2023), Železiarne Podbrezová (Slovensko, 2023).