Bundesliga zvedla prapor

Restart na dva měsíce přerušených ligových soutěží se v Evropě už nezadržitelně blíží! Splihlý prapor po ukončení belgické, nizozemské, a především francouzské ligy zvedla sebevědomě nad hlavu jako první německá bundesliga, která naváže už o nadcházejícím víkendu přerušenou zápasovou nit.

Všichni hráči podstoupili testy na koronavirus COVID-19, a i když několik z nich bylo pozitivních, neznamenalo to automatickou kolektivní karanténu pro celý tým. Už se naopak stihl vyléčit nakažený trojlístek z Kolína nad Rýnem, který uvízl hned při první fázi testování „Kozlů“. Výkopu obou elitních německých soutěží předchází týdenní karanténní pobyt všech celků v tamních hotelech, které budou opouštět pouze při cestách na stadiony a do tréninkových center. Zbývajících devět kol by se mělo stihnout dohrát do posledního červnového víkendu, takže by bundesligovým klubům nevznikly hrozící problémy se smlouvami hráčů, které vyprší 30. června, kdyby se pokračovalo až do července.

V Portugalsku, které nebylo pandemií koronaviru díky včasným restriktivním opatřením tak razantně zasaženo jako velký soused z Pyrenejského poloostrova, už také vyhlížejí obnovení ligy. Vláda již vyslovila souhlas, aby se začalo znovu hrát 30. května. V dalších evropských zemí jsou termíny až ve vzdálenějším červnovém horizontu. Španělské kluby uvítaly, že již jejich týmy mohou trénovat po skupinách. Podle šéfa ligy Javiera Tebase by se La Liga mohla znovu hrát 12. června, se stejným termínem operuje i turecká Superliga. Italská vláda se bude zabývat fotbalem až po 18. květnu, na středu svolalo vedení Serie A mimořádnou schůzku. Komplikací jsou tři nově nakažení fotbalisté Fiorentiny a čtyři v kádru Sampdorie Janov, jejíž dres obléká český reprezentační záložník Jakub Jankto. V Belgii by v pátek mělo grémium ligových klubů s konečnou platností rozhodnout, jestli nedávné předčasné ukončení soutěží akceptuje a potvrdí. V anglické Premier League se stále pouze přetřásají varianty jejího dohrání, jednou z nejfrekventovanějších je zvolení několika neutrálních stadionů, což se ne všech klubům zamlouvá. Výkop nejlepší ligy světa bude nejdřív až po 8. červnu.

A jak to bude s ligovým fotbalem u nás doma? Kluby první a druhé ligy zítra na grémiu s největší pravděpodobností odsouhlasí prodloužení obou soutěží až do července. Předehrávkou před jejich plným rozběhem bude nejspíš již dvakrát odložená dohrávka Teplice-Liberec. Všichni hráči a členové realizačních týmů podstoupí testy na koronavirus. Kromě ligových duelů zbývají ještě dvě semifinále a finále MOL Cupu, která bude nutné do nabité termínové listiny anglických týdnů taky zakomponovat. Jedna věc je pro fotbalovou Evropu společná – všude se bude hrát liga i pohárové zápasy bez diváků…