Březnová reprezentační inventura

V poslední březnové dekádě se na mezinárodní scéně představily všechny české reprezentační výběry v přípravných nebo kvalifikačních duelech. Jejich bilance není ještě úplně uzavřená, protože „jedenadvacítka“ a „dvacítka“ hrají svoje druhé zápasy až v úterý v Řecku, resp. Nizozemsku. Nejvíc pozornosti pochopitelně poutalo „áčko“, které se zúčastnilo druhého ročníku China Cupu.

Původní představy trenéra Karla Jarolíma dostaly dvě citelné rány. Kvůli velkému počtu omluvených či zraněných hráčů musel výrazně „překopat“ původně oznámenou nominaci a jako by to nestačilo, vážná porucha leteckého speciálu způsobila, že se odlet do čínského dějiště turnaje o den opozdil… S tímto aklimatizačním handicapem čeští fotbalisté nastoupili den po příletu proti největšímu favoritovi Uruguayi, účastníkovi letošního mistrovství světa v Rusku. Ani změna v rozestavení defenzívy se třemi stopery a dvěma krajními obránci nedokázala účinně eliminovat střelecké kvality dvou špičkových útočníků opravdu světového formátu Suaréze s Cavanim, kteří brzy dostali svými góly zkušený a kompaktní jihoamerický tým do dvoubrankového vedení a herní pohody.

V dalším průběhu se Darida a spol. sice snažili nepříznivý vývoj zvrátit, ale opakovaně je brzdila především zdlouhavá rozehrávka, případně nepřesné průnikové či finální přihrávky. Když k tomu připočteme ještě rychlostní rozdíly mezi hráči v přechodu do útoku a (ne)schopnost úspěšného prvního doteku s míčem, reálně se nenechalo pomýšlet na lepší výsledek. Nic na tomto konstatování nemění ani fakt, že jsme cestu k výhře 2:0 a postupu do finále umetli soupeři vlastními hrubými taktickými chybami… Bohužel i v pondělním zápase o třetí místo s Čínou je Jarolímovi svěřenci znovu zopakovali, do kabin šli o přestávce za nepříznivého stavu 0:1 a teprve ve druhé půli i po změnách v sestavě snaživý domácí výběr položili na lopatky čtyřmi brankami. Každopádně do červnového soustředění v Rakousku a dvou duelů s Austrálií, resp. Nigérií, které budou posledními generálkami před podzimním startem Ligy národů, má nyní realizační tým „áčka“ spoustu poznatků k přemýšlení.

„Lvíčata“ v boji o třetí účast na mistrovství Evropy v řadě nastupovala proti favorizovaným Chorvatům v Karviné s pověstným nožem na krku. Jen vítězství totiž znamenalo uchování postupové naděje. Tvář týmu bez větších hvězd se však oproti rozpačitému kvalifikačnímu podzimu změnila k nepoznání a odměnou byla pro české mladíky cenná výhra 2:1. Ale Lavičkovi hoši na ni musejí navázat v Xanthi!

Také „dvacítka“ si připsala cenný skalp v soutěži „Elite Tournament“, když v Plzni porazila 1:0 Itálii. Naopak ve druhé fázi svých kvalifikací neuspěly jak „devatenáctka“ v Itálii, tak „sedmnáctka“ v domácím prostředí, takže mistrovství Evropy těchto věkových kategorií budou bez české účasti…