Březnová (ne)jistota

Čeští fotbalisté získali definitivu účasti v březnovém play off o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru. Po sobotní kvalifikační výhře Francie nad Kazachstánem 8:0 mají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého jistotu, že do baráže projdou nejhůře coby jeden ze dvou vítězů skupin Ligy národů. Přímo na šampionát postupují pouze první celky z kvalifikačních skupin, týmy na druhých místech čeká play off. Do něj se dostanou ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí.

Češi po vítězství Walesu nad Bělorusem 5:1 klesli ve skupině E před úterním závěrečným zápasem s Estonskem na třetí místo, o play off ale už nepřijdou. Díky loňskému prvenství ve skupině B2 Ligy národů by se dostali mezi dva postupující do baráže. Šilhavého svěřenci stále ještě mohou v kvalifikaci obsadit druhou příčku, potřebují však v úterý nejen porazit Estonsko, ale zároveň doufat, že Wales prohraje doma s již jistým vítězem skupiny Belgií. V případě bodové rovnosti ve světové kvalifikaci rozhoduje skóre, nikoliv bilance ze vzájemných zápasů, jak je běžné v soutěžích UEFA. Velšané mají po sobotní vysoké výhře aktuálně o dva góly lepší rozdíl ve skóre než český celek.

Šilhavého výběr byl v pořadí vítězů Ligy národů na sedmé pozici za Francií, Belgií, Itálií a Španělskem coby nejlepšími z Ligy A a Walesem a Rakouskem z Ligy B. Po výhře Francie už je jasné, že minimálně pět z těchto šesti celků skončí v kvalifikaci nejhůře na druhém místě. Velšané by byli druzí v případě třetí příčky českého týmu ve skupině E. Druhá pozice může být pro play off výhodnější. Šestice nejlepších týmů totiž bude nasazená a odehraje semifinále baráže na domácí půdě. Český celek by mohl v případě konečného umístění na druhé příčce získat maximálně 14 bodů, což by podle aktuálního vývoje pro nasazení spíše nestačilo.

Los play off se uskuteční 26. listopadu. Dvanáctka mužstev bude rozdělena do tří „pavouků“ po čtyřech týmech, které se vyřazovacím systémem utkají v semifinále a finále. Celkem tak vzejdou zbylí tři evropští účastníci světového šampionátu. Hrát se bude vždy jen na jedno utkání, a zatímco v semifinále budou mít výhodu domácího prostředí nasazené celky, pořadatele finále určí los. Play off se uskuteční na konci března 2022.