Atraktivní los Ligy národů

Čeští fotbalisté ve třetím ročníku Ligy národů narazí ve druhé skupině elitní Ligy A na dva giganty z Pyrenejského poloostrova. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se mohou těšit na souboje s mistrem světa z roku 2010 Španělskem a evropským šampionem z roku 2016 a vítězem prvního vydání Ligy národů Portugalskem, jehož dres obléká hvězdný útočník Cristiano Ronaldo. Zbylým soupeřem národního celku bude Švýcarsko. Rozhodl o tom los ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu. Soutěž nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím také dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích. Český celek si zajistil postup mezi elitu vloni na podzim, kdy vyhrál skupinu B2.

Třetí ročník Ligy národů začne v červnu příštího roku, kdy jsou netradičně na programu čtyři kola. Zbývající dva zápasy se odehrají v září. Final Four pro vítěze čtyř skupin Ligy A se uskuteční v červnu 2023. Vítězové skupin úrovní B, C a D postoupí do vyšší ligy, naopak poslední celky s výjimkou "déčka" sestoupí. UEFA zatím nerozhodla, jak se soutěž promítne do kvalifikace o EURO 2024.

"Skvělý los. Znamená jednak to, že se domácí fanoušci mají v létě opravdu na co těšit, a také to, že se český národní tým poměří v příštím roce nejen s evropskou, ale i světovou špičkou. Byli jsme tak společně odměněni za postup do elitní úrovně Ligy národů, který si tým trenéra Šilhavého perně a zaslouženě vybojoval," pochvaluje si předseda FAČR Petr Fousek.

Los se kvůli koronavirové situaci uskutečnil on-line bez přítomnosti zástupců jednotlivých zemí. "Soupeři jsou velmi atraktivní. Španělsko a Portugalsko jsou jednoznační favorité, ale viděli jsme Švýcary, jak hráli na EURO 2020. My jsme se tam také neztratili. Kůži lacino nedáme a věřím, že nebudeme jen do počtu," zdůrazňuje trenér Jaroslav Šilhavý, jehož svěřenci na letním evropském šampionátu došli do čtvrtfinále.

V prvních dvou ročnících Ligy národů si reprezentanti zahráli Ligu B a tentokrát se mohou těšit na atraktivnější soupeře. Velkým lákadlem bude souboj s šestatřicetiletým kanonýrem Manchesteru United Cristianem Ronaldem, který za portugalský národní tým ve 184 zápasech zaznamenal 115 branek a drží reprezentační střelecký rekord.

S Portugalskem se český celek naposledy utkal na EURO2012 v Polsku, kde ve čtvrtfinále podlehl 0:1 právě Ronaldovým gólem. Na kontinentálním šampionátu o čtyři roky dříve reprezentanti prohráli se soupeřem z Pyrenejského poloostrova 1:3, naopak na EURO 1996 v Anglii díky památnému lobu Karla Poborského zvítězili ve čtvrtfinále 1:0. Portugalci předloni vyhráli první ročník Ligy národů. Může dojít k zajímavému souboji dvou nejlepších střelců letošního EURO 2020. Ronaldo i český útočník Patrik Schick dali na šampionátu pět branek, ve prospěch Portugalce rozhodla jedna asistence navíc.

Na mistry světa z roku 2010 Španěly naposledy český tým narazil na evropském šampionátu před pěti lety ve Francii a na úvod skupiny prohrál gólem v samém závěru 0:1. V roce 2011 reprezentanti prohráli i oba vzájemné duely v kvalifikaci.Španělé v novodobé éře v letech 2008 a 2012 vyhráli mistrovství Evropy, v poslední době ale procházejí generační obměnou. Na letním EURO 2020 vypadli v semifinále, na podzim ve Final Four minulého ročníku Ligy národů obsadili druhé místo za vítěznou Francií.

Se Švýcarskem se český tým naposledy utkal na evropském šampionátu v roce 2008, kdy měl výběr ze země helvétského kříže stejně jako Portugalsko ve skupině. Reprezentanti tehdy zvítězili gólem Václava Svěrkoše 1:0. Na letošním EUROŠvýcaři stejně jako Češi došli do čtvrtfinále, kde vypadli na penalty právě se Španělskem.

V nabité skupině A3 se sejde trojice někdejších mistrů světa Itálie, Německo a Anglie, doplněná o Maďarsko. "Ten los je opravdu trhák. Špičková kvalita, budou to dech beroucí zápasy. Opravdu se na to těšíme," říká německý trenér Hansi Flick.