Alex Král: „V bundeslize těžím z West Hamu!“

Alex Král: „V bundeslize těžím z West Hamu!“

Německo mu svědčí. Po ročním hostování ve West Hamu United, které záložník ALEX KRÁL téměř celé proseděl na lavičce, chytil od léta v Schalke druhý dech. Svými výkony dokonce vzbudil zájem z jiných německých klubů. Český reprezentant ve druhé polovině ledna doléčil zranění zad, v jarní části patří mezi klíčové opory týmu, který usiluje o záchranu. O víkendu přispěl k vítězství nad Stuttgartem.

V sobotu jste poprvé na jaře vyhráli. Bude pro Schalke triumf nad Stuttgartem pověstným psychickým dopingem?

Zvítězili jsme po delší době, výhra nám určitě pomůže. Všichni jsme ale už v poslední době cítili, že je jen otázka času, kdy se nám podaří tříbodový zápas.“

Cítili jste, že jdete výkonnostně nahoru?

„Čtyři utkání předtím jsme neinkasovali. Vítězství jsme měli dvakrát na dosah.

V Mönchengladbachu nebo doma s Wolfsburgem, kdy nám po zásahu videorozhodčího byly odvolány dva góly. Tohle pro nás bylo hodně smolné. V sobotu jsme šli jednoznačně za výhrou. Ale ještě toho máme hodně před sebou, do konce bundesligy nás čeká dvanáct těžkých zápasů.“

Hned příštím kole veledůležitý duel na půdě předposlední Bochumi, která je před vámi o tři body.

Půjde o hodně důležité utkání. Pokud Bochum porazíme, dotáhneme se na ni. Ale také ostatní mužstva, která jsou na tom podobně jako my, nemají jednoduché zápasy. Každopádně výhra v Bochumi by nám moc pomohla.“

Před reprezentační pauzou vás ještě čekají Dortmund a Augsburg.

„V bundeslize si nevyberete, všechny týmy mají vysokou kvalitu. Prostě budeme muset zase bodovat.“

Na konci ledna jste se vrátil do zápasů po dvou a půl měsících, kdy jste měl problémy se zády. Jste už stoprocentně fit?

Jsem naprosto v pořádku. Jen asi dva týdny po návratu po větší zátěži byla oblast malinko citlivější, ale už můžu dělat všechno naplno, bez jakýchkoli úlev. Teď jsem zpátky a je to dobrý.

Psalo se o potížích s plotýnkou.

Věc byla složitější. Na magnetické rezonanci byl nález, ale ten bolest nezpůsoboval. Nevěděl jsem, co přesně ji způsobuje. V podstatě se vytvořil výpotek z přetížení a byl potřeba čas, aby se vstřebal. Nešlo vůbec o vyhřezlou plotýnku, jak se psalo. Zranění přišlo poměrně v příznivý moment, v přípravě, kdy se nehrály mistráky. Věřím, že jsem si zranění vybral na delší dobu.

Jak jste se cítil po návratu na hřišti?

Měl jsem herní pauzu, ale nemyslím, že by to bylo extra poznat. Fyzicky i fotbalově jsem se cítil dobře. Sedí mi i nová role v záloze, kterou od jara mám. S Tomem Kraußem, který hraje vedle mě, je skvělá spolupráce. Mám radost, že nás od ligového zápasu v Mönchengladbachu chválí často i německá média. Je každopádně fajn, že jsem mohl tak rychle naskočit zpátky. Hrajeme o záchranu, v naší pozici je důležité, aby byli všichni stoprocentně zdraví a nachystaní.

Jste v tabulce německé ligy nadále poslední, nicméně tříbodová ztráta není nehratelná, že?

Rozhodně není. Myslím, že během zimní přípravy jsme významně zpevnili defenzívu. Když tedy nepočítám utkání s Lipskem (Schalke prohrálo 1:6). Zároveň se nám uzdravilihráči, kteří byli dlouhodobě zraněni. Včetně tří stoperů, kteří nám vypadli na podzim. Jak jsem už zmínil, v Mönchengladbachu i následně s Wolfsburgem jsme sahali po vítězství. Teď se Stuttgartem se nám to konečně povedlo. Jsem optimista, máme určitě silné mužstvo.

Situace Schalke nebyla v jistých fázích sezony vůbec dobrá. Je nyní cítit i na fanoušcích, že věří v záchranu?

„Přijde mi, že oni věří od začátku. Jsou fantastičtí, neuvěřitelní. Stojí za námi. Všichni si teď užívali cenné vítězství. Jsem rád, že jsme mohli dát fanouškům jako tým i trochu výsledkové radosti. Ale atmosféra na stadionu byla stejná i po porážkách.

Cítíte, že se vracíte do bývalé formy?

Hraju bundesligu, která patří mezi pět nejlepších evropských soutěží. Pravidelně nastupuju, mám možnost měřit se s vynikajícími hráči. Těší mě, jak hostování probíhá, byl to jednoznačně správný krok. Jsem v Schalke spokojený, chci přispět k jeho záchraně. Jsem přesvědčený, že mi teď v bundeslize pomáhá rok ve West Hamu, přestože jsem tam příliš šancí nedostal.

Jak to myslíte?

Psalo se a mluvilo se o tom, že jsem v Anglii ztratil sezonu. S tím rozhodně nesouhlasím. Už jen z pohledu, že anglická liga je nejlepší liga světa. Šlo tedy o kariérní postup. Když jsem ve West Hamu pochopil, že nebudu dostávat tolik příležitostí, soustředil jsem se na sebe. Na každém tréninku jsem pracoval na nedostatcích. V bundeslize z toho těžím.

Z čeho jste usoudil, že ve West Hamu nedostanete prostor?

Neměl jsem špatný vztah s trenérem Moyesem. Jen jsem postrádal interakci, komunikaci. Nedostával jsem zpětnou vazbu. Myslím tím rady nebo připomínky během tréninků. Snažil jsem se poslouchat aspoň rady, které kouč dával ostatním středním záložníkům. Těmito pokyny jsem se posléze řídil. Trenér mi na konci sezony oznámil, že ho mrzí, že jsem šanci nedostal. A také, že se mu líbil můj přístup. Od té chvíle jsem po tom nepátral. Jediné, co jsem po kouči chtěl, bylo, aby mi dal doporučení v případě, že se na mě bude ptát nějaký klub. V souvislosti s tím, že se mu líbil můj přístup. Splnil to.

Byla pozitivní už jen zkušenost být součástí pro mnohé nejlepší soutěže světa?

Úroveň Premier League je vysoká. Do anglické ligy je nejtěžší se dostat, potom samozřejmě začít hrát. Ale když soutěž srovnám se zápasy Ligy mistrů, Evropské ligy nebo s reprezentačními duely proti soupeřům kvalit Portugalska, je to plus mínus podobná kvalita. Není tam až zase takový rozdíl. Do Premier League chce skoro celý svět, téměř každý fotbalista. Já tam byl, ale neměl jsem tolik možností se ukázat. Ale je mi pořád jen čtyřiadvacet a hraju bundesligu.

Jakou máte další motivaci?

Jsem otevřený v podstatě všemu. Nejsem typ, který by byl patnáct let v jednom klubu. Chci jich vyzkoušet co nejvíc, abych měl porovnání různých soutěží. Byl jsem v Rusku, potom rok v Anglii, teď jsem v Německu. Čím víc zkušeností budu mít, tím líp. Nicméně, pokud by mi někdo nabídl desetiletou smlouvu v Anglii, pochopitelně bych neodmítl. O tom se nemusíme bavit. (smích)

Máte pozastavenou smlouvu se Spartakem Moskva. Tušíte, co vás čeká v létě?

Mám ve Spartaku kontrakt do příštího léta. Nevím, jaká situace bude v létě. Vím ale jistě, že do konce sezony budu v Schalke. Tečka.

Co říkáte soupeřům české reprezentace v kvalifikaci o Euro 2024: Polsko, Moldavsko, Albánie, Faerské ostrovy?

Skupina je hratelná a zároveň těžká. Země se vyrovnávají, což není klišé. Pro nás je nejdůležitější, aby byli hráči zdraví a rozehraní. Pokud tomu tak bude, máme velké šance postoupit na Euro.

Do kvalifikace s českým týmem vstoupíte na konci března domácím duelem s Polskem a zápasem v Moldavsku. Máte už v hlavě blížící se sraz?

Soustředím se teď na práci v Schalke. Na sraz se ale moc těším. Bude důležité začít kvalifikaci úspěšně.“