A den se zase změnil v noc…

V sobotním duelu čtvrtého kola anglického FA Cupu proti druholigovému Burnley se konečně sešli čeští reprezentační „stovkaři“ poprvé v nové sezoně v nominaci Arsenalu. Oba sice usedli na lavičku náhradníků, ale každý z jiného důvodu. Zatímco pravidelně vytíženému brankáři Petru Čechovi dal manažer Arséne Wenger tentokrát volno a postavil mezi tyče na Emirates Stadium náhradníka Ospinu, záložníka Tomáše Rosického se po dlouhé osmiměsíční pauze chystal poslat do hry až v průběhu utkání.

Stalo se tak v 71. minutě, kdy za bouřlivých ovací fanoušků „Kanonýrů“ vystřídal Iwobiho a po závěrečném hvizdu se s nimi mohl společně radovat z postupu do osmifinále. Jenže v tu chvíli měl kapitán národního týmu nejspíš v hlavě už i jiné myšlenky, které obrazně řečeno, změnily tak krátce prosluněný fotbalový den zase v ponurou depresivní noc, jejíž konec je ve hvězdách… „Rosa“ si totiž při svém devatenáctiminutovém comebacku smolně poranil sval, což o dva dny později také londýnský klub ústy kouče Wengera oficiálně oznámil. I když pětatřicetiletého dirigenta ještě čekají další zevrubnější vyšetření, jedno je každopádně jisté - opět se nedobrovolně vrátí na marodku a v jeho případě je po předchozích dlouhodobých absencích jen velmi těžké odhadovat dobu léčení. Pro něj samotného to musí být především po psychické stránce neskutečně tvrdý pád zpátky na dno nejistoty a pochybností, z něhož se sotva vyškrábal nahoru. O to bolestivější, že červnové EURO ve Francii, které je pro něj poslední velkou fotbalovou akcí, se už kvapem blíží.

Je to samozřejmě i nečekaná rána do francouzských plánů trenéra Pavla Vrby. Proti těžkým soupeřům ve skupině počítal s kreativitou a obrovskou zkušeností Tomáše Rosického, kterého opakovaně označuje za rozdílového hráče. Věřme, že se vše nakonec v dobré obrátí, že jedna z nejvýraznějších osobností českého fotbalu na přelomu dvou milénií dokáže zlomit nepřízeň osudu. Kvůli vleklému zranění podkolenní šlachy již přišel o EURO 2008, do kvalifikace na mistrovství světa 2010 zasáhl až v době, kdy se postup již nenávratně rozplynul a také na posledním evropském šampionátu před čtyřmi roky v Polsku byl kvůli zdravotní indispozici jeho herní part nečekaně krátký…