Gol.czHistorie a současnost časopisu

Stará dobrá značka GÓL

V roce 2017 oslaví GÓL půlstoletí své existence, která však začala ještě o pár let dříve, kdy vycházely samostatné odborné měsíčníky Kopaná a Hokej. Vydávalo je podobně jako dnes už neexistující obrázkový týdeník Stadion či tehdy ještě občasník Československý sport (po rozdělení Československa přejmenovaný na deník Sport) nakladatelství Olympia, které bylo součástí ČSTV.

V roce 1967 se oba zmíněné měsíčníky „sloučily“ do nově vzniklého týdeníku GÓL. Vycházel v tzv. evropském formátu dvoubarevně na novinovém papíře a těšil se velkému zájmu fotbalových i hokejových čtenářů. A protože jeho náklad byl omezený, stalo se z něj brzy „podpultové zboží“ u trafikantů… Paradoxně po roce 1968 a v následném období normalizace se ještě zvýšila kvalita obsahu, neboť do redakce byli „uklizeni“ někteří špičkoví sportovní novináři, kteří již nemohli dále pracovat v centrálních denících a časopisech! Stáli i u zrodu dvou prestižních „spolků“ – Klubu ligových kanonýrů a Klubu ligových brankářů. GÓL si svůj kredit mezi čtenářskou a odbornou veřejností v obou nejpopulárnějších sportech uchoval i při postupných personálních obměnách, kdy jeho zakladatelé byli již v penzijním věku nebo odešli do emigrace či bohužel navěky.

Po roce 1989 se změnila obsahová i grafická tvář týdeníku GÓL. Dostal barevnou obálku i časopisecký formát. Měnili se postupně také jeho majitelé jako u všech titulů, které vydávalo nakladatelství Olympia, jehož dlouholetý monopol na veškerá tuzemská sportovní periodika definitivně padl. Na začátku nového milénia se stala vlastníkem AS Press s. r. o., která časopis GÓL vydávala, sázková kancelář Chance. V dubnu 2009 ji koupil Českomoravský fotbalový svaz (nyní Fotbalová asociace České republiky) a je stoprocentním vlastníkem této své dceřiné společnosti.

Na začátku roku 2014 došlo k další zásadní změně v téměř padesátileté historii týdeníku GÓL, který přešel z tištěné podoby do internetové a je ke stažení na nově vytvořeném webu www.gol.cz.