Zůstanou do léta doma?

Po vánočně-novoroční přestávce, během které si fotbalisté, působící v domácí lize, vybrali krátkou dovolenou, začala pro ně v prvních lednových dnech příprava na zbývající jarní část sezony. Jejím vrcholem nebude repríza ligové nadstavby, ale pochopitelně až červnové „cestovní“ mistrovství Evropy. Listopadový los v Bukurešti rozhodl, že zavede český národní tým ve skupinové fázi na „Ostrovy“ – do Edinburghu, kde bude mít svoji základnu, na zápasy pak do Glasgow a Londýna.

Trenér Jaroslav Šilhavý opakovaně v posledních rozhovorech vyjádřil obavu, aby v zimním přestupním termínu některý ze stabilních členů reprezentačního kostry nezměnil klubový dres. Připomíná reálné riziko, že by jeho svěřenci nemuseli v rozběhlé sezoně optimálně zvládnout aklimatizaci v novém prostředí, jiné kabině i soutěži, což by mělo negativní vliv na herní vytížení i aktuální formu před konečnou nominací na EURO 2020.

Zatím to nevypadá, že by se měl konat nějaký masivní exodus za hranice. V hypotetickém transferovém ohrožení mohli být díky výborným výkonům v podzimní Lize mistrů především hráči Slavie, kteří zároveň tvoří nejpočetnější „jednotku“ v národním týmu. Jenže klubové vedení z Edenu si svoje největší opory cení patřičně vysoko, takže zájemci by museli sáhnout hodně hluboko do kapsy. Také sami hráči cítí, že nyní není ten pravý čas udělat klíčový krok v kariéře a do neznáma. Spíš se dívají na letní přestávku také proto, že v případě úspěšného českého vystoupení na evropském šampionátu by mohla stoupnout jejich individuální bonita i možnost výběru z více zajímavých nabídek. Myslím si, že k této variantě uvažování částečně přispívá i příklad nedávného klubového reprezentačního spoluhráče Jaromíra Zmrhala, který odešel na podzim do italské Brescie, kde po většinu času leští lavičku náhradníků, stabilně nehraje a nastupuje občas jen na pár posledních minut.

Naznačené odchody slávistických třicátníků Milana Škody do tureckého Genclerbirligi a Josefa Hušbauera do Fortuny Düsseldorf, kteří proto v neděli neodletěli s výpravou na soustředění do Španělska a patří do kádru reprezentace, jsou z jiného fotbalového soudku. Pro oba to je z věkových důvodů velmi pravděpodobně poslední možnost vyzkoušet si zahraniční angažmá (nepovedené půlroční hostování v Cagliari druhého z nich ještě ze Sparty nelze do této kategorie zařadit…). Slavia deklarovala, že jim bránit nebude, že je to pro ně odměna za odvedené služby při cestě na mistrovské výsluní. Zároveň může trenér Jindřich Trpišovský dát už na jaře šanci perspektivnějším hráčům…