Zlín a Slovan si zahrají o Superpohár

Páteční Superpohár mezi Zlínem a Slovanem Bratislava po 24 letech obnoví tradici společných československých fotbalových soutěží, které se v roce 1993 rozdělily s rozpadem federace. Vítězové obou domácích pohárů se v Uherském Hradišti utkají o novou trofej a představí se v odlišné fázi letní přípravy. Zatímco Zlín postoupil přímo do základní skupiny Evropské ligy, Slovan musí do kvalifikace a už za týden hraje úvodní utkání prvního předkola na hřišti arménského Pjuniku Jerevan. Pro bratislavský tým tak bude zápas v Uherském Hradišti důležitou výkonnostní prověrkou.

"Máme za sebou tvrdou přípravu. Utkání nám ukáže, jaké máme limity, sílu i kvalitu. Uděláme všechno pro to, abychom utkání vyhráli. Je pro nás velká čest hrát poprvé v historii tento zápas," říká srbský trenér „belasých“ Ivan Vukomanovič. Zcela jiné problémy má Zlín, který po dovolené zahájil přípravu až v pondělí. "Tento zápas nám nezapadá do přípravy. Je to nešťastný termín, byl určen kvůli Slovanu, který má hrát už kvalifikaci Evropské ligy," konstatuje kouč Zlína Bohumil Páník, který vidí hlavní problém v hráčském kádru. Většina posil totiž začne kvůli stávajícím smlouvám přípravu ve Zlíně až od 1. července.

O myšlence opětovného propojení českých a slovenských soutěží se debatovalo delší dobu. Konkrétní rysy dostala až před dvěma lety, kdy se hlavním partnerem českého poháru stala společnost MOL, která pod názvem Slovnaft sponzoruje i pohár na Slovensku.

Zlín do Superpoháru postoupil díky finálové výhře 1:0 v Olomouci nad druholigovou Opavou. Bratislavský Slovan ve finále v Popradu zvítězil 3:0 rovněž nad druholigovou Skalicí. Zápas v Uherském Hradišti má výkop v 18 hodin.