Zdeněk Zlámal: „Prožívám snový začátek!“

Zdeněk Zlámal: „Prožívám snový začátek!“

Tři ligové zápasy, tři výhry, první místo ve skotské Premiership. Navrch jako třešnička na dortu skalp slavného Celtiku Glasgow. Exzlínský brankář Zdeněk Zlámal zahájil angažmá v Hearts pohádkově.

„Z ÚVODU JSEM MĚL LEHKÉ OBAVY“

„Dá se říct, že prožívám snový začátek. Upřímně, nečekal jsem, že se nám bude až tolik dařit. V létě nás totiž přišlo třináct nových hráčů, trošku jsem se toho bál. Mám zkušenosti z Turecka, do Alanyasporu nás tehdy přišlo v jednom přestupním termínu jednadvacet, což byl trošku masakr. Při takovém počtu nějakou dobu trvá, než si všechno sedne. Stejný problém měla loni Sparta, která v létě mocně nakupovala. Proto jsem měl lehké obavy. Zatím nám to šlape, ale sezona je hodně dlouhá, průběh se může otočit. Ovšem nyní je to moc hezké, užíváme si ho.

„SKALP CELTIKU? JAKO KDYŽ ZLÍN PORAZÍ SPARTU“

Že máme velkou sílu, jsme si ověřili nedávnou výhrou nad Celtikem. Ve Skotsku skalp tohoto soupeře hodně znamená. Asi jako když v české lize Zlín porazí Plzeň nebo Spartu. Celtic s Rangers jsou ve Skotsku největšími kluby, poslední roky byl Celtic suverénní. Lidé v klubu mi říkali, že doma jsme hodně silní, Hearts loni na svém stadionu prohráli jen jednou, právě s Celtikem. Spíš byl problém vyhrávat venku. Teď, včetně pohárového utkání, jsme zvládli všechny tři venkovní zápasy. V klubu panuje obrovská spokojenost. Pokud nyní zvládneme domácí utkání, v reprezentační pauze budeme hodně v pohodě.

„ASISTENT NÁM PŘIPRAVIL GRILOVAČKU“

Triumf nad Celtikem jsme oslavili společně. Den po utkání pozval celé mužstvo asistent trenéra na grilovačku do svého domu. Připravil jídlo, pro děti měl nachystané skákací hrady a spoustu dalších atrakcí. Zahrály si i fotbal. Bylo to fajn. Tedy až na počasí. Jak je na Ostrovech běžné, pršelo. Pro mě trošku nepříjemné, ale Skotové to berou úplně normálně. Vzali si pláštěnky a byli v pohodě. Není to ale tak, že po každém větším vítězství probíhají v klubu společné oslavy. Asistent měl akci naplánovanou dopředu, vyšla zrovna po Celtiku. Nálada byla o to lepší.

„ODMALA JSEM PO OSTROVECH TOUŽIL“

Ostrovy byly vždycky mojí vysněnou fotbalovou destinací. Odmala jsem po nich toužil. Jsem přesvědčený, že můj styl chytání je určený spíš pro ně než pro soutěže v jižní Evropě. A ta atmosféra.... Ochozy na našem stadionu jsou blízko hřišti, fanoušci nás ženou. Ocení bojovnost. Když někdo hodí skluz nebo zasprintuje, má velký aplaus. Člověka tohle strašně nabudí, je super hrát před takovou kulisou. Před týdnem jsme hráli Betfred Cup, ligový pohár. V Česku se domácí pohár bere vlažně, ve Skotsku naopak vysoce prestižně. Přijely za námi čtyři a půl tisíce fanoušků, byl vyprodaný stadion. Neskutečný. Na člověka dýchá, jak jsou fanoušci hrdí na svůj klub.

„RUDU SKÁCELA V HEARTS ZBOŽŇUJÍ“

V neděli se konal takzvaný Summary day. Jde o akci s fanoušky, Hearts ji pořádají každý měsíc. Přijdeme mezi ně, debatujeme s nimi. Někteří z nich s sebou přivedou děti, které už fandí Hearts. Kluby ve Skotsku jsou v tomto dál než u nás v Česku. Lidé si hráčů váží, samozřejmě i těch bývalých. V klubu přede mnou působili čtyři Češi. Všichni zanechali výborný dojem. Ale Ruda Skácel je jedna z největších legend Hearts. Když jdete do muzea Hearts, skoro všude jsou fotky Rudy. Kustod ho má ve své pracovně na hlavní stěně. Lidé ho tady zbožňují, často mi Rudyho připomínají.

„O GÓLU I ZLOMENÉ TYČI VE SKOTSKU VĚDĚLI“

V době internetu a sociálních sítí se nic neutají. Tudíž ve Skotsku dobře vědí, že jsem dal v české lize gól. Novináři, spoluhráči i fanoušci se mě na to už ptali. Kdyby se nezeptali, tak bych jim to připomněl.(směje se) Také se mě vyptávali na incident z jarního ligového zápasu v Mladé Boleslavi, kde jsem při zákroku narazil do tyče, která se zlomila. Dohrávalo se na přenosku. Fanoušci Hearts prostě vědí o svých hráčích všechno. Včetně všech možných kuriozit a zajímavostí.“

ZDENĚK ZLÁMAL

Narozen: 5. listopadu 1985. Výška: 193 cm. Váha: 93 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Kamila, syn Zdeněk (3,5). Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: Spartak Hulín (1991-2004), Hanácká Slavia Kroměříž (2004-2006), Sparta Praha (2006), Tescoma Zlín (2006-2007), Slovan Liberec (2007-2009), Udinese Calcio (Itálie, 2009), Cádiz CF (Španělsko, 2009-2010), Slavia Praha (2010-2011), Sigma Olomouc (2011-2015), Bohemians 1905 (2015-2016), Alanyaspor (Turecko, 2016-2017), Fastav Zlín (2017-2018), Hearts (Skotsko, 2018-?). Česká liga: 187 zápasů / 1 vstřelený gól. Reprezentace: 1 zápas / žádný gól. Největší úspěchy: základní skupina Evropské ligy (2017), vítěz českého poháru (2012, 2017), účast na ME hráčů do 21 let (Nizozemsko 2007). Rodinné zajímavosti: strýc František chytával v letech 1969-1982 československou ligu za Slavii a má na kontě rovněž jeden reprezentační start, otec Zdeněk je od roku 2013 I. místopředsedou FAČR.