Zdeněk Pospěch: „Liga? Motivaci mám, ale také svůj věk!“

Zdeněk Pospěch: „Liga? Motivaci mám, ale také svůj věk!“

V zimě přehodnotil svůj verdikt, oprášil kopačky a v 39 letech se vrátil do profesionálního fotbalu. Během jara pak ZDENĚK POSPĚCH pomohl Opavě k postupu do první ligy. Zda si českou nejvyšší soutěž ještě jednou zahraje, se bývalý reprezentační obránce rozhodne v následujících týdnech.

„NEJVĚTŠÍ OSLAVY BUDOU PO POSLEDNÍM KOLE“

„Postup jsme si zajistili se solidním předstihem, oslavy zatím probíhají decentně. Samozřejmě, že největší budou po posledním kole, kdy hrajeme doma. Do té doby se slavit nemůže. Po podzimu jsme měli dobrou výchozí pozici, nejvíc nám pomohl začátek jara. Vyhráli jsme několik zápasů za sebou a vytvořili si náskok. Chtěli jsme to dotáhnout do úspěšného konce co nejdřív. Myslím, že jsme přání naplnili. Moc se na ligu těšíme. Momentálně je v Opavě kádr, který má na to, aby byl mezi českou elitou konkurenceschopný. Všechno nám ale ukáže až liga.

„MŮJ NÁVRAT VYPLYNUL PŘIROZENĚ“

Během podzimu mě vůbec nenapadlo, že budu slavit postup do první ligy v roli hráče. Můj návrat a přehodnocení konce kariéry vyplynuly nějak přirozeně. Přišel jsem na začátku ledna za trenérem Skuhravým, domluvili jsme se, že se zapojím do zimní přípravy. Původně nebylo v plánu, že hned od začátku jara naskočím do zápasu. Spíš, že budu trénovat, a pokud bych vypadal herně i fyzicky dobře, nastupoval bych za béčko. Souhrou různých okolností jsem se na hřišti objevil už ve druhém kole. Tak brzký návrat jsem absolutně nečekal. Ale co, prostě jsem šel na hřiště.

„NEBYLO JEDNODUCHÉ SE VRACET“

„Byl jsem dlouhou dobu bez herní i tréninkové praxe, nebylo jednoduché se vracet. Když člověku chybí zápasový rytmus, na hřišti je to pochopitelně znát. Ale myslím, že jsem se do toho solidně dostal. Bohužel zrovna v době, kdy jsem se začínal cítit líp a líp, kvůli zranění jsem ze všeho zase vypadl. Trochu se mně obnovilo zranění operovaného kolene, s nímž jsem měl problém už loni na jaře. Pomalu jsem se dal do pořádku, ale ke konci soutěže už nebyl žádný důvod, abych se zase vracel. Bylo by zbytečné to pokoušet, navíc když mužstvo šlape a vyhrává.

„KLUCI SE PTALI, JESTLI JSEM VRÁTIL DÁRKOVÝ KOŠ“

 „Kluci se na účet mého návratu docela bavili. Ptali se, jestli jsem vedení klubu vrátil dárkový koš, který mi věnovalo při loučení s kariérou. Ale jak říkám, ani já jsem nečekal, se se na trávník vrátím. Přiznávám, že mi chyběl pohyb. A také další věc. Jako hráč jsem měl vždycky daný denní režim. Věděl jsem, že mám dopoledne trénink, pak oběd, odpoledne volno. Když jsem skončil, musel jsem si dělat harmonogram sám. To není můj šálek. Sedíte doma, říkáte si: vždyť tam nemusím, nic se nestane, když tam nepůjdu. A když člověk nemusí, většinou to neudělá. (směje se)

„MOTIVACI, ZAHRÁT SI JEŠTĚ LIGU, MÁM“

V prosinci mi bude čtyřicet, jestli budu pokračovat, nevím. Motivaci, zahrát si ještě jednou česku ligu, mám. Ale pro mě je přednější zdravotní stav, jak bude vypadat koleno. A vůbec celkově, jaký bude průběh letní přípravy. Jestli mě trenér Skuhravý přemlouvá? Bavíme se o tom, ale mám už nějaký věk. V týmu jsou kluci, kteří mají určitou kvalitu, nerad bych zabírat někomu místo. A brzdil rozvoj mladých kluků. Zkrátka uvidíme. Ve vyšším věku člověk rychle zleniví. Každá pauza stojí spoustu sebepřemlouvání k návratu do toho koloběhu. Mám ještě dost času o všem popřemýšlet.“

ZDENĚK POSPĚCH

Narozen: 14. prosince 1978. Výška: 174 cm. Váha: 70 kg. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: FK Kylešovice (1985-1991), SFC Opava (1991-1997), Dukla Hranice (1997-1998), Třinec (1998-1999), NH Ostrava (1999), SFC Opava (1999-2001), Baník Ostrava (2001-2005), Sparta Praha (2005-2007), FC Kodaň (2007-2011), FSV Mainz (2011-2014), SFC Opava (2014-?). Reprezentace: 31 zápasů / 2 góly. Česká liga: 196 / 26. Dánská liga: 75 / 10. Německá liga: 88 / 1. Největší úspěchy: účast na EURO 2008, 3x vítěz dánské ligy (2009, 2010, 2011), 2x mistr české ligy (2004, 2007), vítěz Dánského poháru (2009).