Zdeněk Ondrášek: „Prožívám nejlepší období kariéry!“

Zdeněk Ondrášek: „Prožívám nejlepší období kariéry!“

Kvůli zranění a dalším okolnostem rok mlčel. Teď už je ale Kobra, jak se útočníkovi ZDEŇKU ONDRÁŠKOVI přezdívá, zase v ráži. Do nové sezony polské ligy vlétl ve velkém stylu: během úvodních devíti kol vstřelil za Wislu Krakov sedm gólů, navíc byl vyhlášen hráčem nejvyšší soutěže měsíce srpna.

„OBRAT PŘIŠEL S NOVÝM TRENÉREM“

„Takovou bilanci jsem nikdy neměl, prožívám nejlepší období v kariéře. Přitom ještě před pár měsíci jsem byl v naprosto opačné situaci. Nehrál jsem, v polských médiích se psalo, že ve Wisle v létě končím. Že mě prý pustí i zadarmo. Byly to špatné časy. Ale nerezignoval jsem, díky podpoře rodiny a přátel jsem dřel, jako nikdy předtím. Měl jsem v hlavě, že zůstanu ve Wisle. Ostatně, kdo by také chtěl útočníka, který skoro rok nehrál a nedal ani gól? V létě pak přišel nový trenér a situace se změnila. Útočník, který dostával přednost, odešel do Legie Varšava. Nový nedorazil, trenér Smolarczyk vsadil na mě. Doufám, že zatím nelituje.

„MLUVIT O POHÁRECH JE BRZO“

Znovu se potvrdilo, že ve fotbale se věci rychle mění. Mezi úspěchem a neúspěchem je tenká hrana. V Polsku je podobná mentalita jako v Česku. Když se nedaří, tak díky a nashle. S novým trenérem přišla naděje, které si vážím. Nastavil v kabině pohodu, máme super partu. Pan Smolarczyk fotbal hrál, ví, kdy je člověk unavený, kdy je čas na legraci, kdy naopak přitvrdit. Pokud budeme hrát, jako on chce, můžeme být nahoře. Mluvit o pohárech je však brzo. Jedna z prvních věcí, kterou nám trenér po příchodu řekl, byla, že musíme být trpěliví, posouvat se po krůčcích. Jasně, o Lize mistrů snít můžeme, ale nic nám to nedá.

„NENÍ JISTÉ, JESTLI V ZIMĚ ZŮSTANU“

Nejvíc branek za sezonu v první lize jsem vstřelil v norském Tromsö - čtrnáct. Jestli se teď cítím na rekord? Záleží na několika věcech. Pokud budu zdravý a budeme hrát jako v prvních osmi kolech, věřím tomu. Není však jisté, jestli v zimě zůstanu. S koncem roku mi končí smlouva. Menší jednání o novém kontraktu začala, avšak situace s financemi je v klubu složitá. Chci mít ale čistou hlavu, budu se snažit jednání odložit až na konec podzimní sezony. Uvidíme, jak to dopadne. Zkrátka, co bude, bude. Člověk neví, co bude zítra, natož za tři měsíce.

„STOVKU GÓLŮ BYCH DÁT MOHL“

Moje góly vzbudily docela ohlas, už dlouho jsem nedal tři rozhovory do Česka. (smích) Ale tak je to vždycky: když se daří, lidé si všimnou. Mě ale těší nejvíc, že je šťastná rodina, že se Wisle daří. Někde jsem si přečetl, že jsem v kariéře dal celkem 97 gólů. Z toho 69 ligových. Klub ligových kanonýrů je daleko, ale tu celkovou stovku bych dát mohl. Nedávno jsem měl velkou radost, dostal jsem cenu za nejlepšího hráče polské ligy za měsíc srpen. Něco takového se mi povedlo poprvé v kariéře. Ale zase, nelétám v oblacích. Vím, že bez týmu bych ji nedostal. Moje přítelkyně Daria se z toho těšila víc než já.

„NELITUJU, ŽE JSEM TEHDY ODMÍTL SLAVII“

Než jsem přestoupil do Krakova, zvažoval jsem nabídku Slavie. Nakonec jsem dal přednost zahraničí. V cizině si mi líbí, rád poznávám cizí země, nové jazyky. Pokud bych ale cítil velký zájem Slavie, byl bych v Edenu. Ale nebylo to tak horké. Slavia teď hraje o titul, Evropskou ligu, ale i tak svého kroku nelituju. Teď už to ovšem nevidím tak, že bych preferoval zahraniční angažmá. Mám třicítku na krku, při vyjednávání o případném novém angažmá budu koukat pouze na to, jestli mám šanci pravidelně hrát. Pokud se v Česku najde takový tým, který by mě chtěl, rád půjdu.

„NA REPREZENTACI JSME POMÝŠLEL JEN JEDNOU“

Když mám odpovědět na otázku, zda mě nemrzí, že za celou kariéru jsem nedostal ani jednu pozvánku do reprezentace, řeknu, že jsem si na ni myslel jen jednou. V Norsku, když jsem se stal králem střelců. Měl jsem šanci zahrát si třikrát za jedenadvacítku. Zranil se tehdy Tomáš Necid, jel jsem do Holandska, potom ještě dva zápasy doma. Co se týká áčka, když jsem viděl kalibry, co máme vepředu, na nároďák jsem nemyslel. Asi bych musel střílet strašně moc gólů. Když chyběl v nominaci Matěj Vydra, nejlepší střelec druhé anglické ligy... Potom nevím, co by člověk musel udělat v polské soutěži. Reprezentaci ale sleduji, klukům fandím.“

ZDENĚK ONDRÁŠEK

Narozen: 22. prosince 1988. Výška: 185 cm. Váha: 80 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Daria. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Baník Stříbro (1998-2000), TJ Blatná (2000-2005), Dynamo České Budějovice (2005-2009), Zenit Čáslav (2009), Dynamo České Budějovice (2009-2012), Tromsø IL (Norsko, 2012-2016), Wisla Krakov (Polsko, 2016-?). Česká liga: 80 zápasů / 22 gólů. Největší úspěchy: král střelců norské ligy (2012), nejlepší hráč měsíce polské ligy (2018), člen reprezentační jedenadvacítky (2011).