Zavedení videa se přiblížilo!

Zavedení videa se přiblížilo!

Mezinárodní pravidlová komise IFAB schválila v Cardiffu testování videa ve fotbale v přípravných zápasech. Do soutěžních utkání by mohlo být nasazeno v sezoně 2017/2018. Video se bude využívat jen ve čtyřech případech: na posuzování gólu, vyloučení, penalty a u chybného určení viníka. U ofsajdů se s videem zatím nepočítá.

    Pravidla dosud povolovala pouze využití technologie, která hlídala, zda míč přešel brankovou čáru. Loni ještě komise testování opakovaných záznamů rozhodčími odmítla, mezinárodní federace FIFA nicméně už na konci roku naznačila, že by se s videem mohlo začít brzy experimentovat, což v minulých dnech schválila také IFAB, ve které kromě FIFA jsou i zástupci anglické, velšské, skotské a severoirské fotbalové asociace.
    „Udělali jsme opravdu historické rozhodnutí. IFAB a FIFA nyní povedou debatu o videu a nebudou tím, kdo je zastavuje. Jde o skutečně významný krok, začíná nové éra. Testy zahájíme okamžitě a budeme hledat vhodné řešení,“ říká nedávno zvolený nový prezident FIFA Gianni Infantino.
    Podle ředitele anglické asociace Martina Glenna už projevilo 13 národních fotbalových svazů zájem podílet se na chystaném testování. Ke zkušebnímu provozu by mohl být využit například Skotský pohár. Pokud se video osvědčí, technologie by mohla být využita na Konfederačním poháru FIFA v létě příštího roku. „Ovšem jen pokud na to budeme stoprocentně připraveni,“ zdůrazňuje Glenn.