Z dřiny a šancí ani bod…

Čeští fotbalisté ve třetím z osmi utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa 2022 prohráli ve Walesu 0:1 a ve skupině E utrpěli první porážku. Zápas v Cardiffu rozhodl v 81. minutě hlavou Daniel James. Oba týmy dohrávaly v oslabení. V 49. minutě dostal červenou kartu Patrik Schick, v 77. minutě byl vyloučen domácí Connor Roberts. Národní tým prohrál po čtyřech zápasech a nenavázal na středeční úvodní vítězství ve skupině 6:2 nad Estonskem a sobotní remízu 1:1 s favorizovanou Belgií. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého mají na kontě čtyři body a v tabulce z druhého místa ztrácejí tři body na vedoucí Belgii. Trenér Šilhavý udělal oproti utkání s Belgií dvě změny v základní sestavě. Do zahajovací jedenáctky se vrátili kapitán Darida a útočník Schick, kteří stejně jako další dva bundesligoví hráči scházeli ve víkendovém zápasu v Edenu kvůli cestovním koronavirovým omezením. V sestavě překvapivě zůstal Holeš a jen na lavičce začal Barák.

Češi podle očekávání vstoupili do utkání aktivně a agilní byl především Jankto, který si za první poločas připsal několik nebezpečných střel. V 11. minutě mířil těsně vedle, za další tři minuty do boční sítě. Největší šanci úvodního dějství ale měli Velšané, jejichž historickým maximem je semifinálová účast na EURO 2016 ve Francii. V 36. minutě si na Jamesův centr naběhla největší hvězda ostrovního týmu Bale, hosty však proti jeho pokusu zblízka zachránil gólman Vaclík. V závěru na opačné straně vypálil kousek nad opět agilní Jankto.

Čtyři minuty po přestávce se hostům zápas hodně zkomplikoval. Roberts v souboji přidržel Schicka, český útočník se po něm ohnal a rumunský rozhodčí Hategan ho přísně vyloučil. Češi měli i v oslabení velkou šanci. Darida technickým pasem vysunul Provoda, který obešel brankáře Warda, ale vracející se Lawrence odvrátil míč. Za pět minut se hostující záložník dostal do brejku znovu a po pádu v šestnáctce se marně dožadoval penalty. I v deseti hráli čeští fotbalisté aktivně a Velšané prakticky nehrozili. V 70. minutě vypálil pohotově Darida, ale zamířil nad. V 77. minutě trefil Roberts ve výskoku Součka do obličeje, byla to jeho druhá žlutá karta, a i pro něj zápas předčasně skončil. Paradoxně až poté začali domácí hrozit. V 79. minutě ještě Jamese při jeho kličce v šestnáctce skvěle vychytal Vaclík, ale za dvě minuty už kapituloval. Na centr Balea, který se na levé straně uvolnil i přes tři atakující protihráče, si naskočil James, jehož nedokázal přikrýt Bořil, a hlavičkou zamířil přesně k tyči. V druhé minutě nastavení mohl vyrovnat stoper Čelůstka, ale trefil jen padajícího obránce Rodona

Kvalifikace mistrovství světa 2022 v Cardiffu:

Skupina E:

WALES - ČESKO 1:0 (0:0)
Branka: 81. James. Rozhodčí: Hategan - Ghinguleac, Gheorghe (všichni Rumunsko). ŽK: C. Roberts, J. Lawrence - Jankto, Zima (mimo hřiště). ČK: (77.) C. Roberts (49.)Schick. Bez diváků.
Wales: Ward - Mepham (57. Moore), J. Lawrence, Rodon - C. Roberts, Wilson (76. J. Williams), Ampadu, Morrell, N. Williams - Bale, James. Trenér: Page.
Česko: Vaclík - Coufal (87. Vydra), Kúdela (87. Barák), O. Čelůstka, Bořil - Holeš (53. Krmenčík), T. Souček - Provod(83. Kadeřábek), Darida, Jankto (83. Masopust) - Schick. Trenér: Šilhavý.

JAK TO VIDĚL TRENÉR JAROSLAV ŠILHAVÝ?

"Jsem hodně zklamaný. Byli jsme namlsaní ze dvou předchozích zápasů. Byl to poslední březnový duel, který jsme chtěli zvládnout vítězně a pak by byl rozjezd do kvalifikace skvělý. Bohužel se nám to nepodařilo, je to kaňka. Byť se to pro nás vyvíjelo blbě, tak jsme nemuseli prohrát. První poločas jsme byli takoví studení, ale v druhém poločase jsme měli dát gól. Měli jsme proměnit šance a získat aspoň bod. Situaci před vyloučením Schicka jsem ještě pořádně neviděl. Údajně ho držel, on se ohnal. Samozřejmě chyba a dostal červenou kartu. Tato situace ovlivnila zákonitě zápas, trochu se nám to tam rozbilo. Věřili jsme, že se můžeme prosadit. Lukáš Provod se tam dvakrát dostal, ale neproměnil. Pak šel soupeř taky do deseti, bylo to takové rozházené. Nakonec jsme inkasovali po chybě. Nechali jsme odcentrovat hráče a neobsazený James nám vstřelil gól."